İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beykoz, Paça Çorbası, Beykoz Cevizi, Beykoz Kalkanı

Beykoz

Size suni ve yorucu şehir hayatından bir günlük de olsa kurtulmak için Beykoz’a ve köylerine geç kalmadan gitmenizi oneriyorum. Çünkü bugün için yaşayabileceğiniz tatları yarın bulma imkanınız olmayabilir. Doğa bence İstanbul’u Beykoz’dan terk ediyor. Herşey bitmeden önce o güzellikleri yaşamanızı israrla tavsiye ederim.

beykoz

Beykoz’a geldiğnizde önce bir meşhur paça çorbası için. Daha sonra mevsimi ise dalyandaki balıkçılara uğrayıp bir erkek kalkan balığı alabilirsiniz. Yine bulursanız semtin adını aldığı iddia edilen Bey Koz, yani  iri cevizlerden de almayı unutmayınız. Ama siz siz olun meydandaki tarihi Onçeşme’den sakın su içmeyin. İçerseniz bir daha Beykoz’dan çıkamazsınız!

Onçeşme’nin hemen yanından korusya çıkabilir, hemen karşısıdaki devlet ziraat fidanlığından bahçeniz için çiçek ve ağaç fidanları alabilirsiniz. Daha otantik yerler görmek istiyorsanız aynı yerden devam ederek köyleri gezebilirsiniz. Yok ben denize gitmek istiyorum derseniz Poyraz Köy ve Anadolu Kavağı Boğaz sonunda görsellik açısından da zengindir. Karadaniz’i tercih ediyorsanız Riva Plajına veya diğer koylara bakabilirsiniz.

Unutmadan bir tavsiye daha. Mümkün ise ilk gidişinizde aracınızı kullanmayınız. Sabah Eminönü’nden Şehir Hatları vapurunu kullanarak boğazın iyotlu taze havasını deniz ve manzaranın eşliğinde ciğerlerinize derin derin çekerek gidiniz. Dönüşünüzü de yine vapurla yapmaya çalışınız. Bu sihirli formülü mutlaka uygulayınız.

Sözün kısası Beykoz. Bu güzellikler tükenmeden şahit olmalısınız. Yarın çocuklarınıza anlatacak masallarınız olacaktır!

Beykoz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 1 | Dün 0 | Bu Hafta 1 | Bu Ay 1 | Toplam 1