İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Murat Bardakçı’nın çişli İngiliz kumaşı ceketleri

Bu hafta Tarihin Arka Odası, Victoria and Albert Museum Asya departmanı müdürü İngiliz Tim Stanley’i misafir etti. Fırsat bulundukça ve haklı olarak ülkemizde kaçırılan ve müzesinde bulunan Türk ve Osmanlı eserlerin hesabı soruldu.

Program bu eksende giderken bir anda İngiliz kumaşlarının yapımında insan idrarı kullanıldığı ortaya çıkınca sayın Murat Bardakçı’nın tepkilerinden elbiselerinin kumaşının İngiliz olduğunu anladık.

Hatta İngiliz konuktan eskiden kumaş dükkanlarının önünde insanların çişlerini toplamak için amfora benzeri küpler bulunduğunu öğrendik.

Konu benim içinde oldukça ilginçti. Biraz araştırayım dedim, daha da ilginçleşti.

Pakize SUDA ‘nın 2006 yılında Hürriyet gazetesinde yazdığı yazıdan;
Saç dökülmesine karşı: Patates unu ile kükürt tozu bekletilmiş idrar ile karıştırılır. Bu karışım merhem gibi başa sürülür.
Kulak iltihabında: Çocuk idrarı henüz sıcakken kulağa akıtılırsa nemli ve cerahatli noktaları kurutur.
Boğaz iltihabına karşı: İçine bir tutam safran katılmış insan idrarı ile gargara yapmak iyi gelir.
Ellerin ve dizlerin titremesinde insanın idrarını yapar yapmaz el ve dizlerini bununla ovması ve yıkaması faydalıdır.
Vücutta su toplanmaya başlarsa, insan uzunca bir zaman sabah aç karnına kendi ilk idrarından biraz içmelidir. Bunun sarılıkta da yararı olur.
Kadınların cinsel organlarındaki yanma ve kaşıntıları sıcak idrar ile yıkamak faydalıdır.
Arı sokmasına karşı hemen idrarla ıslatmak birebir gelir.
Çeyrek saat, kendi idrarımla ıslatılmış, burun için delik açılmış bir bezi yüzümde tutmak harika bir etki yapıyor. Cilt dinleniyor, siyah noktacıklar yok olup temizleniyor.
30 yıl önce bir makine tezgâhında elime matkap yağı bulaştı. Her iki elimin üzerinde siğiller oluştu. Çok korkunçtu. Kimseye el uzatamıyordum. Doktorlar onları kazımak istiyorlardı ama yara izi kalacaktı. Büyük ağabeyim bir tavsiyede bulundu.
Yatmadan önce iki eline işe!
Hoş değildi ama yaptım. Kalktıktan sonra saf sabunla ellerimi yıkamalıydım. Bunu da yaptım.
Sonuç: Dört hafta sonra ellerimin üstü pırıl pırıl, tertemiz, çocuk poposu gibi olmuştu.
Uzun süre bir çiftlikte çalıştım. Çiftlik sahibi kadının ayağında herhalde beş yıllık açık bir yarası vardı. Merhemlerle tedavi etmeye çalışıyordu. Geceden kalma sabah idrarının faydalı olacağını işittim. Yaranın üzerinden tüm pomat artıklarını temizledim, temiz bir keten parçasını hastanın idrarına batırdım, yaranın üzerine koyup bağladım. Bunu 14 gün her sabah tekrarladım. İnanmayacaksınız belki, yara tamamen iyileşti.
Meslekten badana ve boyacı olarak size bir yöntemden söz edeceğim. Emülsiyon boyaları inceltmek için biz sık sık idrar kullanırdık. Normal su fazla kireçlidir ve istenmeyen reaksiyonlara neden olur. En azından fazla etkili değildir, ayrıca idrar renk tonunu yumuşatır.
Gizli mürekkep olarak idrarı kullandığım için biliyorum. Kâğıdın sıcak bir radyatör üzerine bırakılması, yazının okunmasına yeter. Bütün gizli yazılar böyle hazırlanabilir.
Deterjan yerine fayansları ovmak için kendi idrarımı kullanıyorum. Yerler reklamlardaki gibi parlıyor.
Donarak tıkanmış olan arabamın anahtar deliğini kendi idrarımı kullanarak açtım.

İlginç bulmayanınız var mı?

Çişli İngiliz Kumaşı

Çişli İngiliz Kumaşı, Murat Bardakçı, İngiliz kumaşı, Tarihin arka odası

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 1 | Dün 0 | Bu Hafta 1 | Bu Ay 1 | Toplam 1