İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saklıgöl. İstanbul’da saklı bir cennet!

Saklıgöl veya Saklı Cennet

Dün Ramazan öncesi ufak bir tatil için eşimle Şile ‘ye gittik. Aslında bu planı bacanağımın kızını ziyarete gittiğimde hastanede yapmıştım. Ziyaretçi bekleme odasında okuduğum bir sağlık dergisinde Şile ‘nin köylerinin tanıtımının olduğu bir sayfayı yırtıp alarak..

Saklıgöl. İstanbul'da saklı bir cennet!

Sabah 9 da yola çıktık. Bol kasisli ve sarı büyük kamyonların kural tanımadığı yollardan geçerek saat 10 civarında Şileye vardık. Şile içinde ufak bir tur attıktan sonra planladığım gibi 7-8 km uzaklıktaki Satmazlı Köyü ‘ne hareket ettim.

Satmazlı Köyü küçük ve ağaçlı tepeler arasında şirin bir köy. Köylülerin çoğu Manav Türkleri ve çok cana yakınlar. Köyün enteresan adını tarlalarını satmak istemeyen köylülerin tavırlarından dolayı aldığı söyleniyor, fakat maalesef günümüzde bu tavırdan oldukça vazgeçilmiş. Köy eski yapılar açısından meraklısı için bayağı zengin. Sanırım yakın zamanda onlar da kalmaz.

Burada Cuma namazından sonra köyün imamı Bekir beyin bahçesine çay içmeye misafir olduk. Güzel bir sohbetten sonra Saklıgöl ‘e gitmek üzere köyden ayrıldık.

Saklıgöl ‘e Satmazlı yolunun hemen başlangıcından, Karamandere/Saklıgöl tabelalarını takip ederek giriliyor. Çok kötü olmayan bir yolda 5 km daha gittikten sonra Saklı Göl ‘e ulaşıyoruz. Hemen girişteki ücretsiz otoparka arabamızı bıraktıktan sonra keşif için gezinmeye başlıyoruz.

Ormanlık tepeler arasında yıllar önce köylülerce sulama amacıyla oluşturulmuş oldukça büyük ve muhteşem manzaralı bir köy. Göl balık dolu fakat avlanmak yasak. Yamaçlara ve göl kenarında kurulan iskeleler üzerine piknik için ağaç masalar kurulmuş. Dışarıdan yiyecek getirebildiğiniz gibi oradan da hazır olarak tedarik edebiliyorsunuz.

Saklıgöl manzarasında kahvaltı yapıp bol bol oksijen soluduktan sonra saat 4 otuzda dönüş yoluna geçiyoruz.

Yol üzerinde bulunan köylüler inek sütü, manda sütü, yumurta ve diğer köy ürünleri satıyorlar. Fiyatlar biraz pahalı ama fırsatları kaçırmayın derim. Sütü kaynattığınız zaman şaşıracaksınız.

Yorumlar kapatıldı.

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 1 | Dün 0 | Bu Hafta 1 | Bu Ay 1 | Toplam 1