Abdullah Gül: Demokrasi sadece seçim demek değildir

Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘ün buğün yaptığı açıklamalar gerçekten takdir-i şayandır. Kendileri bu sözleriyle birşey kaybetmediği gibi daha da saygınlık kazanmıştır.

Açıklamalar hakkında mutlu olmamı sağlayan hiç de saklı olmayan mesajlarının satır aralıklarına tırnak içinde anladıklarımı iliştirmek istedim. Buyrun;

Abdullah Gül: Demokrasi sadece seçim demek değildir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye demokrasi yolunda demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke. Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke.Mahkemenin kararlarına üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke. Dolayısıyla bütün bu kurallar batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim tabiki.” dedi.

Olayların başladığı gün gezi parkı hakkındaki yürütmeyi durdurma kararından dolayı mahkemeyi eleştiren sayın başbakana yönelik ve aynı zamanda halka da olumlu bir mesaj veren bir açıklamadır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Açık bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Ve hepimizin farklı farklı düşüncelerimizi, görüşlerimizi, siyasi eğilimlerimizi, inançlarımızı bunlara muhakakki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir. Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir.” dedi.

Bu ülkede 70 milyon insan aynı şekilde düşünmek zorunda değil. Yani iktidar partisi içinde olanlar ve destekleyenlerde bu yeteneği gösterselerde, kalan %45 lik kesim üzerinde bu hakları yoktur. Eğer bu konuda ısrar olursa bu başörtü davasına ve intikama dönüşür

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bu çerçeve içerisinde demokrasiler dediğimizde demokrasilerle tabiki seçimlerle halkın iradesi ile herşey ortaya çıkar. Ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabi de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler de tabi ki bunun bir parçasıdır” dedi.

Gezi parkı olayları birikimin bir sonucudur. İnsanlarda gaz yapan etkenler gezi parkında harakete geçmiştir. Bu refleksle orada olanlarla başka amaçları olanlardan ayrı tutmaya çalışıp onları dinlemeleyiz.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bu anlamda son günlerdeki gelişmeleri bu çerçeve içerisinde görüyorum. Ve şunu da açıklıkla söylemek istiyorum ki, iyi niyetli olarak verilen mesajların da alındığının bilinmesini isterim” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İyi niyetli olarak verilen mesajların hepsi alınmıştır,. Bunların muhakkakki günü geldiğinde gereği de yapılacaktır. Zaten bunun işaretini de eminim ki hepiniz görüyorsunuz. Yalnız, bundan sonra artık dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum. Hepimizin tecrübeleri şunu göstermektedir ki, maalesef bu tip toplumsal olayların neticesinde illegal örgütler devreye girerler ve onlar esir alırlar ve çok yanlışlara sokarlar. Buna hiç müsaade etmemek gerekir” dedi.

Çok enteresan; Bu satırları yazarken  NTV televizyonunda sayın Hüseyin Çelik konuşuyor. Konuşmasından anlıyorum ki verilen mesajlar hala alınmamakta tehlikeli biçimde ısrar edildiğini görüyorum.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum ki; herkes sağduyulu olmalı. Kurallara herkes uymalı ve itirazları görüşleri, varsa bunlar barışçı bir şekilde dile getirilmeli ki bunlar getirildi, bundan sonra hiç kimsenin kabul etmeyeceği imajlarımızı zedeleyici davranışlara da hiç müsaade etmemek gerekir” dedi.

Teröristlerin ellerini kollarını sallayarak silahlarıyla çıkış yapmalarına sıcak bakan iktidarın Taksim’de gösterdiği davranış inanılmazdır. İktidar o gün oraya müdahale etmeseydi bugün Topçu Kışlası bitmiş mi olacaktı?. İktidar da imajını zedelememeliydi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Şunu da unutmayalım ki, bir ülkenin imajını yapmak kolay değildir. Hepimiz hep beraber Türkiye olarak 10 yıl içerisinde didindik, uğraştık ve Türk ekonomisini, Türkiye’nin imajını içeride ve dışarıda çok üst noktalara taşıdık. Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez. Hepimize zarar verir. Ülke hepimizindir ve ülkemize sahip çıkmamız gerekir” dedi.

Burada biraz farklı düşünüyorum sayın Cumhurbaşkanım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 senedir iyi kötü bu mücadeleyi veriyor. Herkes vatanı için çalıştı ve hala çalışmaya devam ediyor. İşte başarının ve huzurun anahtarı bu yorumdur. Kimseyi dışlamadan herkese sevgi ve saygıyla yaklaşmak.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Şunun da yine bilinmesini isterim ki, bütün bu son üç dört gün içerisindeki gelişmeler gösteriler, bunlar yapılırken Türkiye’nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan hukukun üstünlüğüne inanmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini şöyle bir etrafımızdaki Ortadoğu’daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz” dedi.

Ben böyle yorumladım ya siz?

Abdullah Gül