Önce vicdanlara adalet!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş.’de güvenlik görevlisi olarak çalışan görevlinin başı jetonu olmayan, nerden alacağını bilmeyen vatandaşlara yardım ettiği için derde girdi.

Önce vicdanlara adalet!

Zor durumda kalan vatandaşları parasını ödemesi şartıyla kendi kartıyla turnikeden geçirip şirketi 4.90 TL zarara uğrattığı gerekçesiyle hakkında dava açılan görevlinin 7 yıl hapsi istendi.

Adalet, vicdan, Akbil, ayakkabı kutusu

Bu görevlinin işlediği suç belediye otobüslerinde yıllarca işlendi. Üç beş kuruşun peşinde olanların yüzünden otobüsler olmadık yerlerde yolcu alır, bekleme yaparlardı. Üstelik hareket halinde yapılan alışveriş sırasında hepimizin hayatı da tehlikeye atılırdı.

Şimdi haberdeki 4.90 TL devlet zararı nasıl oluşmuş inceleyelim. Görevli 3’er lira karşılığı 4 vatandaşı kendi kartı ile turnikeden geçiriyor. Bu usulsüz geçişlerle  tam 4 lira 90 kuruşu cebine atmış. Yani devlet ücretsiz geçiş yaptırılarak zarara uğratılmamıştır. Zaten geçiş için kart kullanılmış. Devlet bu görevlinin cebine giren 4.90 TL nin tahsil edilemeyen %20 gelir vergisi yoluyla zarara uğratılmıştır. Yani 98 kuruş için bu görevli 7 yıla kadar ceza alabilir.

Yukarıdaki iki uygulamayı tam da ayakkabı kutusu gündemdeyken vicdanlarınızdaki adalete bırakıyorum..

Adalet, vicdan, Akbil, ayakkabı kutusu