İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akıllı Depremzede Saati Projesi

Akıllı Depremzede Saati Projesinin Tarihçesi

Depremzede saati projesi 1999 İstanbul büyük depreminden çok kısa süre sonra tarafımdan tasarlanmıştır. Yıllar sonra TÜBİTAK tarafından da patenti alınan benzer bir proje de bir türlü hayata geçirilememiş.

Akıllı Depremzede Saati Projesi

Depremden hemen sonra ticari bir amacım olmayan bu projenin detaylarını Japonya Seiko firmasına yazdım. Beni ABD Seiko firmasına yönlendirdiler. Onlarda beni Türkiye Seiko saat ithalatçısına yönlendirince ümitsizliğe düşüp projeden vazgeçtim.

Akıllı Depremzede Saati Tüm Deprem Kuşaklarını Kapsıyor

Projenin amacı teknolojik olarak henüz önceden uyarı alamadığımız depremlerden hemen sonra hayatları kısa bir süreye bağlı kalan insanları yüksek doğrulukla ve hızla bulup kurtarmaktır. 

Bilindiği gibi en büyükleri Japonya’da başlayıp, Anadolu’dan geçerek ABD ye kadar uzanan fay hatlarında ve diğer deprem bölgelerinde milyonlarca yaşam risk altındadır. Bu projeyle çok büyük miktarda hayatın kurtulacağını umuyorum.

Bir Kol Saati Sizi Depremden Kurtarabilir.

Projemiz doğrultusunda üretilmiş ucuz bir kol saati sizi deprem sonrası oluşan enkazdan kurtarabilir. Tek bir şartımız var; saatimizi kolunuzdan hiç çıkarmayacaksınız!

Deprem Saati Nasıl Çalışır?

Normal zamanlarda zamanı gösteren saatimiz arka planda sizin hayatta olup olmadığınızı ve uzun süre hareket edip etmediğiniz kontrol etmektedir.

Yaşıyorsanız ve hareket ediyorsanız her şey yolundadır ve saatimiz sadece zamanı göstermektedir.

Hareket etmiyorsanız ve bunun sebebi ölmüş olmanız ise sizin için yapacak birşey kalmamıştır ve saat zamanı göstermeye devam edecektir.

Hareket etmiyorsanız fakat hala yaşıyorsanız büyük ihtimalle deprem sonrası enkaz altındasınız. Bu durumu sezen saatimiz hemen göreve geçerek bir radyo sinyali yayınlamaya başlar. İşte enkaz dışına ulaşacak bu kısa mesafeli radyo sinyali sayesinde hayata tutunma bileceksiniz.

Kurtarma Ekipleri Sizi Nasıl Bulacak?

Saatinizin yayınladığı geniş bant radyo sinyali pilin uzun süre dayanması açısından çift nokta şeklinde ve yüksek çözünürlük için de örneğin 5 metre yarıçapında bir yayın küresi oluşturacak güçte.

Enkaz üstünde arama yapan kurtarma ekiplerinin veya destekçi vatandaşların ellerindeki alelade radyolarla 5 metre uzaktan tespit edilebilecek bu geniş bantlı sinyal size yaklaşıldıkça kuvvetlenecek ve noktasal olarak bulunmanızı sağlayacaktır.

Not: RF sinyali olarak GM, FM veya her ikisi birden seçilebilir. Buradaki anlatımlar teori kapsamındadır.

Deprem Sonrası Kurtarma Bilançosu

Hayatta kalmanız durumunda, alttaki şartlarda size mutlaka ulaşılacaktır;

  • Cevap verebilecek durumda olmasanız bile,
  • Bir yere vurarak ses çıkaramasınız dahi!

Olabilecek en kısa sürede kurtarılacaksınız. Çünkü hayatta olan depremzedelere boşa zaman geçirmeden, tam isabetle ulaşılacaktır.

Üretici Açısından Deprem Saati

  • Deprem bölgelerinde yaşayan milyonlarca potansiyel müşteri.
  • Her aileye fert sayısı kadar satış.
  • Her türlü saatin yapılabildiği günümüz için üretimi çok kolay bir ürün.
  • Sadece özel bir saate sahip olarak yaşam garantisi. Ek bir ekipmana ve harcamaya gerek kalmadan ve normal bir dijital saat kullanır gibi.
Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Kombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi Servisi