Anlaşılamaz belediyecilik anlayışı!

Görevi “Bir belde halkının ortak, mahalli ihtiyaçlarını karşılayan ve hizmetlerini gören, kamu tüzel kişiliğine sahip mahalli idare birimi” olarak açıklanan belediyelerin yaptıkları bazı icraatları görünce insan kendine sormadan edemiyor. Yanlış bu açıklamada mı yoksa belediyelerde mi bir yanlış var?

Anlaşılamaz belediyecilik anlayışı!

Bu yazımda İstanbul bünyesinde yapılan makro projelerle çelişen birçok uygulamadan bazılarını hatırlatacağım. Tümü insanları bir şekilde rahatsız veya mağdur eden sorunlar.

Zaten plansız bir yapılaşmaya sahip İstanbul’un cadde ve sokakları her zaman sorun olmaktadır. Örneğin çıkan yangınlara dar sokaklar ve gelişigüzel park etmiş araçlar yüzünden geç müdahale edilmektedir. Araç parkı yüzünden insanlar birbirlerine düşmektedir. Zaten dar olan sokaklarda eğer varsa kaldırımlar da mecburen dar olmakta. Sadece yayalar değil işyeri bu tip yerlerde olan esnaf önlerine park eden araçlar yüzünden mağdur olmaktadır. Konutlarımıza girerken adeta bir araç koridorundan sürtünerek geçmek zorunda kalıyoruz. Bir yangın, deprem veya ilkyardım durumunda başka sorunlara yol açacak bu durumları çözmek belediyelerin görevi değil midir?

Evet görevidir fakat bu görevi kanunlara göre bina altlarına yapılması gereken otoparkların daireye çevrilmesine göz yumarak kötüye kullanmışlardır. Bu denetimsizliğin sonucu olarak günümüzde artan motorlu taşıt sayısı yüzünden de işler daha da sarpa sarmıştır. Artık sokak aralarını büyük servis minibüsleri ve hatta TIR çekicileri de işgal etmeye başlamışlardır. Düşünsenize zemin ve birinci katta oturanların halini.. Bu vatandaşlarımızın hiçbir hakkı yok mudur?

Şimdi gelelim ana konuya. Hatırlarsınız yaklaşık on sene önce belediye ekipleri kapı kapı dolaşarak çatı ve balkon derelerinin kanalizasyon hatlarından kaldırılmasını ceza ile tehdit ederek tebliğ ettiler. Sebep ise zaten yetersiz olan kanalizasyonların  yağmur sırasında zarar görmeleriydi. Çözüm çatı ve balkon sularının sokaklara verilmesiydi. Yani yağmura sokakta yakalanmış vatandaş kanalizasyondan daha değerli değildi! İşte anlaşılamaz belediyecilik anlayışı… Oysa geçen bu on yıllık süre içine iklim değişiklerinden dolayı yağan yağmurların metrekareye düşen miktarı kat kat artarak derelerden tasarruf edilen miktarın çok çok üstüne çıktı. Yani plan-proje yine çöktü! Bakalım cezayı kime kesecekler.

Bir de bu yola verilen çatı ve balkon sularının sıcak yaz günlerinde yarattığı sağlık sorunları var. Balkonunu yıkayan vatandaşın sabunlu ve kirli suları yollarda öbek öbek birikmekte, buralarda çocuklar oynamakta veya geçen araçların sıçrattığı bu pis sular yayalara gelmektedir. Hani belediye? Vatandaş kanalizasyondan daha değerli değil mi?

İşte anlaşılamaz belediyecilik anlayışı!