İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir fotoğrafın gizli detayları

Bir fotoğrafın gizli detayları

Bir hafta kadar önce yeni Galata Köprüsünün Eminönü girişinden, olta balıkçıları eşliğinde çektiğim bu Galata fotoğrafı benim için birçok hatırayı içeriyor. Örneğin 1953 yapımı “Köprü Altı Çocukları” filinin baş rolü Fikret Hakan’dan önce  o zamanlar bir film makineleri tamir servisinde çalışan rahmetli babama teklif ediliyor fakat babası yani büyükbabamın müsaade etmemesi bilgisinden başlayarak daha fazlasına kadar. 

Bir fotoğrafın gizli detayları

Evet, bu fotoğrafın merkezinde doğdum, hastalandım buradaki hastanede tedavi edildim, ilkokulu, ortaokulu ve liseyi burada okudum, elektroniğe merak sardım, malzemeyi buradan yani o zamanlar elektroniğin merkezi olan buradaki Selanik Pasajı’ndan temin ettim ve iş yerim bile bu fotoğrafın içinde oldu.
Buraya kadar bu fotoğrafın benim için olan bazı gizlerinden bahsettim. Sizin de bu tür hatıralarla dolu fotoğraflarınız muhakkak vardır. Fakat öyle manzara fotoğrafları vardır ki içinde size ait birşey olmasa bile detaylarında inanılmaz güzellikler vardır.

Bir deklanşörde onlarca fotoğraf çekmenin sırrı

Yukarıdaki fotoğrafın orijinal ölçüleri pixel olarak 6000 X 4000 yani yaklaşık olarak 43 X 29 cm boyutlarındadır. Kısaca bu fotoğrafa tam boyutlarda baktığınızda aldığınız sonuçları küçük boyutlarda baktığınızda almanız çok zordur. Bu küçültülmüş fotoğrafta da görüldüğü gibi netice tatmin edici değildir ve sadece fotoğrafın ön görünümü gibidir.

Şimdi aynı fotoğrafın tam boyutları üzerinden sağ alt köşesini yukarıdaki boyutlarda keserek alıp alta ekleyip neticeyi görelim. Resmi  tam boyutlarda görmek için tıklayınız.

Bir deklanşörde onlarca fotoğraf çekmenin sırrı

Görüldüğü gibi bir fotoğrafın aslından kırparak çok güzel bir fotoğraf daha çıkardık ve birkaç tane daha çıkaracağız. Gördüğünüz gibi fotoğrafın küçük bir parçasının tam boyut görünümü bile aslının küçük boyutlardaki görüntüsünden çok çok güzel.

Altta ana resimden bir alıntı daha; Galata Kulesi

Galata Kulesi

Son olarak karşı kıyıya eski Perşembe Pazarı, motor iskelesi tarafına bakalım.

Eski Perşembe Pazarı

Sonuç: Çektiğiniz fotoğraf içerik bakımından çok detaylı ise içinden, bütününden çok daha etkileyici yeni fotoğraflar  çıkarabilirsiniz. Hatta bazen bu resim sadece bir porte bile olabilir. Çektiğiniz fotoğrafları tam boyutlarına getirerek gizli fotoğrafları ortaya çıkarın derim. Ortaya çıkacak olanlara sizlerin de şaşıracağınıza eminim.

Yorumlar kapatıldı.