İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Devleti zarara uğratmanın bedelini kim nasıl öder?

Şimdi yıllar önce yaşadığım bir olayı anlatacağım ama sanıyorum günümüzün şartlarında pek bir şey ifade etmeyecek!

Devleti zarara uğratmanın bedelini kim nasıl öder?

Yıllar önce Karaköy’e geçmek için tren istasyonuna geldiğimde trenin garda ve kalkmak üzere olduğunu görünce hayatımda ilk defa olarak bilet almadan hemen atladım. Treni kaçırmamıştım ama biletsiz binmenin suçluluğu ile Haydarpaşa istasyonuna nasıl geldiğimi hatırlamıyorum bile. Koskaca adam kondüktör bilet kontrol için geldiğinde hiç utanmayacak mıydı?

Kim nasıl öder, Karaköy, tren, istasyon, vapur, iskele, Haydarpaşa, Küçükyalı, Karaköy, Bilet

Bu tedirginlikle tren Haydarpaşa’ya geldi ve bendeki korkular bir anda bedava yolculuğun sevincine dönüştü! Nihayet ben de devleti zarara uğratmanın ne kadar kazançlı, heyecanlı ve zevkli olduğunu idrak etmiştim.

Bu duygular içinde iskeleye doğru ilerlerken iskeledeki vapurun kalkmak için düdük çaldığını duyunca tekrar vapuru kaçırmamak için gişeye koştum. Biletimi aldım ve kapanmakta olan iskele kapısından en son ben geçerek vapuru kaçırmamış oldum.

Yerime oturup biraz nefeslendikten sonra gişeden aldığım para üstünü sayınca, 5 Tl eksik olduğunu gördüm. Artık vapur kalkmıştı ve yapacak bir şey yoktu.

Sonuç olarak benim gibi vicdan acemileri için devleti zarara uğratmanın mümkün olmadığını deneysel olarak görmüş oldum. Bir kaçak tren yolculuğu karşılığında 20 dakika sonra kat kat cezalandırılmıştım.

Bugün bu olayı şöyle de değerlendirebilirim. Bu işler için daha büyük düşünmek gerekiyormuş. En azından ayakkabı kutusu kadar…

Ayakkabı kutusu, Kim nasıl öder, Karaköy, tren, istasyon, vapur, iskele, Haydarpaşa, Küçükyalı, Karaköy, Bilet

Kim nasıl öder?

Yorumlar kapatıldı.

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 1 | Dün 0 | Bu Hafta 1 | Bu Ay 1 | Toplam 1