Elektrikli otomobil babayiğidi belli oluyor!

Elektrikli otomobil konusunda Sanayi Bakanı Sayın Fikri Işık, aradıkları babayiğidi bulduklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi. (09 Mart 2014 Pazar)!

Elektrikli otomobil babayiğidi belli oluyor!

Sanıyorum geçen sene NTV televizyonunda Volvo fabrikalarında yapılan bir röportajı seyretmiştim. Volvo temsilcisine sorulan sorulardan biri, niçin hala elektrikli otomobil çıkarmadıklarıydı. Cevap çok düşündürücü oldu. Temsilci 2025 yılından önce çıkarmayı düşünmediklerini fakat çalışmaların on yıldır sürdüğünü söyledi. Yani hazır olduklarında, tümüyle geliştirilmiş hatasız ve yüksek performanslı bir model oluşturduklarında piyasaya çıkacaklardı.

Elektrikli otomobil…

Buradan şu bilinen sonuç ortaya çıkıyor. Her teknolojinin basamakları var. Yani siz isteseniz de bir kabul görecek yenilik yapamıyorsunuz. Hele hele yüksek teknolojik araştırmalar gerektiren elektrikli otomobil konusunda! Üstelik ortada fikir alacak modeller çok az varken. Zaten bu işler bakanın dediği gibi kolay olsaydı ortaya çok babayiğit çıkmaz mıydı?

Elektrikli otomobil denildiğinde yepyeni bir sistem akla gelmesin. Yine tekerlekleri olacak, yine diferansiyel olacak vs. Yani güncel teknolojiye bilimsel ve imalat açısından hakim olduktan sonra elektrikli otomobil uygulamasının ar-ge çalışmalarını yapacaksınız ve bu işler Volvo temsilcisinin dediği gibi kısa vadeli işler değil.

Üstelik ticari politikalar açısından da çok kolay değil. Şu şekilde açıklamaya çalışayım; Örneğin elmas Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde o kadar bol ki, her sokakta tezgahlarda bulabilirsiniz. Fakat elmas Belçika’da elmas oluyor. Çünkü borsası orada oluşturulmuş. Kongo’da insanlar hala yiyecek bulamayıp hayvan derilerini pişiriyorlar veya açlıktan ölüyorlar!

Yanlış anlaşılmasın, otomobil üretimine karşı değilim, karşı olanlara karşıyım. Lakin bu tip işler hiç kolay değil. Örneğin sayın bakanın iddialı demecinin tarihine bakınız! Kamuoyuna yapacağını duyurduğu açıklamayı 15 Eylül 2014 tarihi itibari ile hatırlıyor musunuz?

Aklımızı kullanmayı öğrendiğimiz zaman her şey daha güzel olacak.