Fransız Kalmamak, Fransa’da Ermeni katliamı yoktur diyenler

Fransız Kalmamak. Bugün Fransa meclisinden bizi çok kızdıran bir tasarı geçti. Tasarı senatodan da geçebilir ve cumhurbaşkanı tarafından da onaylanırsa bundan böyle Fransa’da Ermeni katliamı yoktur diyenler cezalandırılacaklar.

Ben Fransız’lara kızdığımdan fazla kendimize kızıyorum. Sen böyle bir tasarı hazırlandığını uzun zamandır biliyorsun ama son haftaya kadar bu konuda hiçbir çalışma yapmayıp Fransız kalıyorsun. Son hafta başlattığın kulis çalışmalarına da adamlar Fransız kalıyorlar.

Bence bu mesnetsiz tasarıların altında yatan asıl amaç, tarihe geçirerek uzun zaman içinde tarhi gerçek halini almasını sağlamaktır. Örneğin bu tasarı 100 sene sonra yapılacak 1915 tartışmalarına kaynak gösterilebilecek. Buna benzer onlarca dayanaksız  belgelendirmeler yıllar içinde bizi daha zor durumlarda bırakacaktır. Onun için kabul etseler ne olur diyenleri hiç haklı göremiyorum. Yıllar sonrasının planları şimdiden yapıldığından dolayı adamlar bu kadar ciddi çalışıyorlar. Yoksa spor olsun diye değil.

Neler yapmamız lazım?

Önce bu tip çalışmalara paralel süreli anti çalışmalar yapmak lazım. Elimizde yetenekli bir sürü monşer! varken yumurtanın çıkışını beklemenin ne anlamı ne de faydası var. Üstelik bu çalışmaların savunma tabanlı değil de, her ülkenin geçmişinde ayıbı olduğundan çok ince çalışılmış saldırı tabanlı olması da gereklidir. Büyük ülke olduğumuzu iddia etmek değil de göstermek gerektiğini düşünüyorum.

Ferdi olarak ta birşeyler yapabiliriz. Geçmişte ürün almama gibi kampanyalar çok ciddi uygulanmamış olsa dahi, bu sefer niçin farklı olmasın? Herkesi Fransız mallarına Fransız kalmalarını öneriyom. Belki bu sefer!

Bize oturuş kalkış öğretmeye kalkan Fransız’ların 1945 lerde Cezayir’lilere neler yaptıklarını interneteki videolardan görebilirsiniz. Üstelik 1915 yılından tam 35 sene sonra gelişmiş teknoloji imkanlarından dolayı, arşivlerinde kim bilir daha ne dökümanlar vardır.

Hodri meydan Fransa, arşivler meydana, utanç konusunda kim kimi döver bir görelim.

Fransız Kalmamak