İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Galata Kulesi’ne gizli yol!

Galata Kulesi’ne gizli yol kullanarak kimseye görünmeden Karaköy’den gidilebilir. Galata bölgesinde doğup büyümeme rağmen bu seçeneği geçen sene 66 yaşımda öğrendim. Peki siz biliyor muydunuz?
Galata Kulesi'ne gizli yol!

Galata Kulesi’ne gizli yol!

Yukarıdaki merdivenleri görüp “Bu mu gizli yol muş?” diye düşünüp hemen yazıyı okumayı sakın bırakmayın. Çok güzel bilgiler kaçırabilirsiniz. Hatta bu yazıdaki bilgilerle birkaç gününüzü Galata bölgesini gezmeye ayırmanızı da önerelim.

Anadolu yakasındaki evimizden sabah erken, göz katarakt ameliyatımın kontrolleri için, kuledibi Bereketzade Mahallesi’ndeki göz hastanesine doğru hareket ediyoruz. Motordan Perşembe Pazarı Pargalı İbrahim Paşa Camii  yakınındaki iskelede indikten sonra direkt olarak Bankalar Caddesi’ne ve yukarıdaki Kamondo Merdivenleri‘ne varıyoruz.

Sanki buralar gençliğimizde daha az dikti! Yaşlı delikanlılar ve kalbi olanlar için aynı güzergahı tersten yani Karaköy’den tünele (Metro) binip, Tünel Meydanı‘ndan aşağı doğru inerek daha az yorulup gezebileceklerini de hatırlatalım.

Bu merdivenleri çıkarken bir süre dinlenmek zorunda kalıyoruz. Biraz dinlendikten sonra Avustrya Lisesi’ni geçince eski Belediye Hastanesi olan Beyoğlu Göz Hastanesi önüne varıyoruz.

Göz kontrollerimiz arasında Corona Virüs riskinden dolayı dışarıda, hastanenin önünde, Bereketzade Camii‘ne karşı oturuyoruz. Bu camin yerinde benim çocukluğumda boş bir arsa vardı. Az aşağı tarafta bulunan okulum Okçumusa İlkokulu‘ndan çıkınca, eve gitmeden önce, burada arkadaşlarla bir süre top oynardık.

Bereketzade CamiiBu caminin tarihçesini kendi kitabesinden okuyalım.

Berekzade Camii Kitabesi

Yeniden yapım sırasında kitabede bahsedilen tünel girişlei altta.

Tünel Girişleri
Bu resim isted.org.tr sitesinden alınmıştır.

Ve tünelin içinden bir görünüş.

Galata Kulesi'ne gizli yol!
Bu resim isted.org.tr sitesinden alınmıştır.

Caminin yeniden yapımını gerçekleştiren “İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği” sitesinden aldığımız bilgiye göre Galata Kulesi’nin hemen alt yanından başlayan ve doğrudan cami minaresine bağlanan 80 cm eninde 150 cm yüksekliğinde, minarenin kaidesine giren bu geçitten Camii’ye girilebilmekte sonra da sokağın köşesinden aşağı Karaköy iskelesine doğru inilmektedir.

Caminin yeniden yapımı sırasında bu tünelin duvarları derzlenerek bakımları da yapılmış. Kimbilir, belki bir gün turizme de açılabilir. Örneğin kuleyi gezen turistlerin Karaköy’e inişleri ücret karşılığı bu yolla sağlanabilir.

En azından bu tünelin girişini görebilmek için oralarda dolandım ama tedavimin aşamaları yüzünden imam veya ilgili bir kişiyle karşılaşma fırsatını bulamadım. Fotoğrafları sonradan incelediğimde minarenin tepesinde bir TV anteni gördüm. Yani oralarda imam efendi veya birileri devamlı veya bir süre bulunmaktaydı ama ben denk gelemedim. Bir daha ki sefere tekrar deneyeceğim.

Bu yazıyı ilginç buldunuz mu? Eğer beğendiniz ise ara sıra gelip konuyla ilgili mavi yazılmış linkleri de kontrol ediniz. Zaman ve mekanla ilgili ilginç içeriklere rastlayabilir, bu bölgeye bilinçli bir gezi yapabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler,

Bir yorum

  1. Evin Tesisat 15 Nisan 2021

    İstanbul hayatım boyunca hep ilgimi çekmiştir. Her gün yeni bir yerini keşfetmek ayrıca güzel. Istanbul benim şehrim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Kombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi Servisi