Google Birinci Sayfa | Google İlk Sıra | Google İlk Sayfa | SEO

Google Birinci Sayfa

Google Birinci Sayfa, Google İlk Sıra, Google İlk Sayfa, SEO
Google Birinci Sayfa, Google İlk Sıra, Google İlk Sayfa, SEO

Günümüzde ticari işleri için interneti  önemseyen herkesin hayali olan  ” Google Birinci Sayfa ” arzusu büyük bir pazar oluşturmuştur. ” Google İlk Sıra ” veya ” Google İlk Sayfa ” sözü veren yüzlerce seo firması inanılmaz fiyatlarla sektörde faaliyet göstermektedir. Hatta seo çalışmaları uzun soluklu ve sürekli çalışmalar olduğu halde çok kısa sürede bu işi başardıklarını iddia eden firmalar dahi vardır.

Google Birinci Sayfa, Google İlk Sıra, Google İlk Sayfa, SEO

İşte bu yazımda SEO yani ” Search Engine Optimization ” veya Türkçe anlamıyla ” Arama Motoru Optimasyonu ” konusunda 15 yılı aşkın bir süredir amatörce çalışmalar yapan biri olarak tecrübelerimi ve düşüncelerimi anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Google Birinci Sayfa belki, Google İlk Sıra çok zor !

Şimdi bir güzel sanatlar hazırlık kursunun web site işini aldığınızı düşünelim. İlk yapılacak şey anahtar kelimelerin tespiti olacaktır. Bu kelimelerin doğru tespiti ve doğru kullanımları işinizi kolaylaştıracaktır.

Bildiğiniz gibi işinizi ve sitenizi en iyi anlatacak kelime veya kelime öbeklerine anahtar kelime ( Keyword, Keywords ) denir. Örneğin bir Güzel sanatlara Hazırlık kursunun ilk anahtar kelimesinin Resim Kursu olması gerekmektedir. Çünkü bu kurslarda eğitim resim odaklıdır. Çizim Kursu anahtar kelimesi de bu esas anahtar kelime ile birlikte kullanılırsa çok daha iyi sonuçlar alınır. Fakat burada işinizi zorlaştıracak en önemli etken Google sıralamsında yer alan resim kursları miktarıdır. Yani bu konuda ne kadar çok site varsa işiniz o kadar zorlaşmaktadır. Çünkü bu kursların hepsi aynı konuda benzer eğitim vermektedirler. Gördüğünüz gibi klasik bir SEO çalışmasıyla sadece 10 adet sayfanın yer aldığı birinci sayfada çıkmak hayal olur.

Bu alanlarda yer almanın türlü yöntemleri vardır. SEO konusunda birşey bilmeseniz bile çok özgün bir başlık ve içerikle sitenizi birinci sayfa ve sırayı alabilirsiniz. Örneğin ” Bedava Resim Kursu ” başılığı ve içeriği büyük ihtimalle size ilk sayfa şansı verecektir fakat gerçekten bedava resim kursu vermediğiniz sürece bu sitenin size hiçbir faydası olmayacağı gibi kısa süre de alt sıralara düşüp kaybolacaktır.

Kısaca ihtiyacınız olan anahtar kelimede sadece bir adet ana sayfa ve o sayfada da sadece bir adet birinci sıra vardır. Özgün içerikli bir siteniz olmadığı sürece buralarda yer almanız mümkün değildir. Bu durumda yapmanız gereken geri kalan kuralları harfiyen uygulamanızdır. Tüm site içi ve site dışı tavsiyelere uygun site yapmanız sizi ön sayfalara getirecektir. Çünkü örneğin resim kursu için özgün bir içerik bulamıyorsanız ( %99 böyledir ) rakiplerinizde bulamıyordur. O halde kurallara tam  uygun site yapmanız sizi onlarla aynı sayfaya getirecek veya 1. sıraya yerleştirecektir.

Google İlk Sayfa Google İlk Sıra ne zaman mümkün?

Ziyaretçilerin ilgisini çekecek anahtar kelimeye sahip bir başlık ve başlık ile alakalı içerikli bir site için Google ilk sayfa da Google ilk sıra her zaman mümkündür.  Örneğin fotoselli sitemiz. Görüldüğü gibi sitemizin ana sayfası sabittir ve fotoselli anahtar kelimesi başlığı altında özgün bir içeriğe sahiptir.

Sizlere bu site üzerinde yaptığım bazı yanlış inanışları değiştirecek birkaç denemeden bahsetmek isterim.

Şu anda WordPress tabanlı olarak yayınlanmakta olan sitemiz ilk zamanlar Front Page ile yapılmış bir html site olmasına rağmen fotoselli anahtar kelimesinde 1. sıradaydı. Daha sonra Dreamwaver ile hazırlanıp yayınlanmaya devam eden sitemiz Google ” Fotoselli ” anahtar kelimesinde her zaman birinci sırada olmuştur.

Denemek için site içinde bazı kurallara kasten uyulmamıştır. Örneğin anahtar kelimeler kaldırılmıştır. H1, H2. H3 ve diğer  taglar kullanılmamıştır. Anahtar kelime bold, iitalik veya alt çizgili olarak kullanılmamıştır. Anchor text kullanılmamıştır. Ama değişen birşey olmamıştır.

En ilginci ise siteyi iki ayı aşkın süre kapamam olmuştur. DNS yönlendirmeyi silip iki ay bekledikten sonra siteyi tekrar aktif hale getirdiğimde ertesi gün tekrar birinci sıradaydım.

Kurallara uymayan ama Google İlk Sıra siteler !

SEO ile detaylı ilgilenen arkadaşlar bilirler. Google sıralamada kimseyi kayırmadığını iddia eder. İşte bu konuda çok büyük şüphelerim var. Ben kendi açımdan bilerek veya bilmeyerek bazı sitelerin kayrıldığını düşünüyorum. Bu tür siteleri incelediğimde şu sıradışı uygulamalar ortaya çıkıyor.

Bu sitelerin bazılarında  özgün içerik adına hiçbir şey yok. Sıralamada Google Birinci Sayfada 1. sıraya yerleşmiş fakat  linkte sadece özelliği olmayan  bir cümle var.

Çoğunda hiçbir kurala uyulmamış ve hatalarla dolu. W3C testinde onlarca hata. Resimler etiketsiz. vs.

Bu siteler bulundukları yerleri Google’a inanırsak bir şekilde illagal olarak işgal etmiş durumdalar. Yine Google’a göre o herşeyin farkında ama bu tür siteler hala aynı yerlerde. Şüphelerimde haklı değil miyim?

Site içi uyulması gereken kurallar

Site için seçtiğiniz anahtar kelimeyi muhakkak ” Title ” tagı içinde en başta kullanınız.

Aynı anahtar kelimeyi ” Keyword ” ve ” Description ” tagları içinde de en başta kullanınız.

Bod tagları içinde H1, H2 ve H3 taglarını muhakkak birer kere kullanınız.

Bu taglar içinde anahtar kelimenizi en başta kullanınız. Sırasıyla diğer anahtar kelimeleri kullanınız.

Anahtar kelimenizi sitenin en sonunda muhakkak kullanınız.

Ve en önemlisi; Sitedeki önemli kelimelerden site içi diğer önemli sayfalara linkler veriniz. Bu sayede her bir link için Google o kelimeyi başlık kabul eden yeni bir sayfa indexler. Bu durum WordPress etiketlere muadildir ve çok önemlidir.

Bu yazı sık sık güncellenecektir. Lütfen takip ediniz.

Google Birinci Sayfa