Harddisk hakkında ne biliyorsunuz? HDD ve SSD

Harddisk günümüzün dijital teknolojisi içinde bilgisayarlarımızda veri saklama için kullandığımız ve kısaca HDD olarak adlandırdığımız elektro-mekanik veri depolama ortamıdır. Nasıl çalışıyor ve nelere dikkat etmeliyiz. Konu eski olsa da HDD hala yoğun bir şekilde kullanımda olduğundan kabaca tekrar hatırlamanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Harddisk hakkında ne biliyorsunuz?

Türkçe adıyla sabit disk sürücüsü olarak adlandırdığımız HDD (Harddisk) ilk olarak ABD de IBM tarafından icat edilmiştir. Veri depolama yeteneği sağlamak için manyetik malzemeyle kaplanmış hızla dönen disklerden ve bu disklerin üzerindeki verilere ulaşabilmek için bir okuyucu/yazıcı kafadan oluşur. Sistem tarafından adreslenen kafa, hızla dönen disk üzerindeki o adrese giderek işlemi gerçekleştirir. Sonuç olarak bilgisayarın enerjisinin kesilmesine durumuna karşı çok büyük miktardaki veriler oldukça güvenli olarak depolanırlar.

Bir sabit disk sürücüsünün performansını diğerleri ile karşılaştırmak için fiyat dışında 3 değer vardır.

Birinci değer saniyede işlenen veri miktarıdır. Genelde 5-40 megabytes arasındaki bu değer ne kadar yüksek ise disk o kadar hızlı olduğundan diğerlerine göre daha iyidir.

İkinci değer ise işlemci tarafından emir geldiğinde ilk veriye erişip teslim etme süresidir. Bu süre ise genelde 10-20 milisaniye arasındadır ve daha düşük değere sahip olan HDD diğerine göre daha hızlıdır.

Üçüncü değer ise sabit disk sürücüsünün veri depolama kapasitesidir. Bu kapasite günümüzde 8 Terabyte’a ulaşmıştır.

Sabit disk sürücülerin ömürleri mekanik olmaları ve devamlı çalışmalarından dolayı fazla uzun değildir. Her an bozulabilirler ve fotoğraflarınız gibi değerli dosyalarınız kurtarılamaz duruma gelebilirler. Örneğin bankalar bu riski yaşamamak için sabit disk sürücülerini senede bir defa yenisi ile değiştirler. Sizin de bu sorunu yaşamamak için bu tür dosyalarınızı CD ortamında saklamanız önerilir.

Günümüzde üretilen yeni nesil sabit sürücüler SSD olarak adlandırılırlar. Bu cihazlar mekanik olmadıklarından çok daha güvenli, çok daha hızlı fakat fiyatları şimdilik oldukça yüksektir.

Harddisk