İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Keskin sirkenin görüş açısını daraltan etkileri

Bu sabah okuduğum en ilginç haber Rusya’daki bazı otomobil fabrikalarının Türkiye’ye uygulanan ambargodan dolayı yaşanan yedek parça sıkıntısı yüzünden üretimlerinin durma noktasına gelmiş olmasıydı. Bu nedenle 8 bin çalışan da işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıyaydı. Anlaşılan o ki, Putin düşürülen uçak yüzünden ülkemize çok kızınca haritayı pusulayı kaybetmiş şekilde danışma-nlarına başvurmuş ve dar görüşlü kararlar almıştı.

Bu karar bana rahmetli Ecevit’in 35 yıl önce aldığı bir kararı hatırlattı. Kıbrıs savaşından dolayı ülkemize uygulanan ambargolardan sıyrılmaya çalışan o günkü hükümet olur olmaz herşeyin ithalatını yasaklamıştı. Sıkışan hükümetin danışma-nları o zamanda dar görüşlü kararlar almıştı.

O günlerde dijital elektronik daha yeni yeni ülkemize geliyor. Bu elektronik malzemeler hakkında kimse bilgi sahibi değil. İnternet yok, elektronik ile ilgi bir kaynak yok. Üniversite kitapları siparişle yurt dışından getirtiliyor. Almanlar teknoloji geliştirip üretiyor. Yarıiletken malzemeleri ülkemize gönderirken yanında bu malzemelerin datalarını içeren katalog ve kitapları da ücretsiz gönderiyorlar. O günlerde elektronik üretimin olmazsa olmazı ölçü aletleri (Avometre) de ithal ediliyor.

Bir sabah kalktığımızda hükümetin  bazı elektronik cihazlara ithalat yasağı getirdiğini öğrendik. Ve bunların içinde olmazsa olmazımız ölçü aletleri de vardı. Şaka gibiydi..
Kısa zaman içinde çok daha garip bir yasaklamayı öğrendik. Alman’ların bedava gönderdiği kitaplara gümrük vergisi konduğundan ithalatçılar Alman’lara kitap göndermemeleri için yalvarmaya başladılar. Bu kara mizah hatırladığıma göre 2-3 sene sürdü ama amaçlandığı gibi ülkemizde ölçü aleti üretilemedi. Üstelik kaynak yokluğundan insanlar çaresiz kaldılar. Sonunda yasaklamaların faydasız olduğu anlaşıldı ve vazgeçildi.

Bu yazıyı akşam olmadan yazsaydım Türkiye’nin düştüğü hataya Putin gibi adamın 35 sene sonra nasıl düştüğünü anlatmış olarak yazıma burada son verecektim. Fakat yazıdan önce baktığım haberlerde durumun Putin’e iletildiği ve Türkiye’den ithal edilen yedek parçaların ithalatı konusunda çözüm üretilmeye başlandığını öğrendim.

Demek ki yöneticiler de insan ve her insan gibi yanlış kararları olabiliyor. Ama büyük yöneticilerin biraz farklı olmaları, yanlışlarda ısrar etmemeleri gerekiyor!

Yorumlar kapatıldı.