İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırmadan su kaçağı bulma Cihazla su kaçağı Tespit

Kırmadan su kaçağı bulma! Mümkün mü? Evet bir yere kadar mümkün. Çünkü suyun, ne kaçağın başladığı yerden düşey olarak alt kata akması, ne de dikey olarak tabandan üste çıkması çokKırmadan Su Kaçağı Bulma olası değil. Genellikle taban içinde bulduğu boşluklara göre yön değiştirecek ve kaçak başlangıç noktasına göre farklı bir yerde alt kata sızacak. Veya alt kata sızacak bir yer bulamazsa tabanda yavaş yavaş birikip yüzeye çıkacak. Her iki durumda da biraz da kaçağın miktarına göre arızanın oluşmasından günler sonra ve hatta bazen haftalar sonra sizin haberiniz olacak. Bu durum hem sizin için hem de alt komşunuz için sıkıntılar yaratırken çağırdığınız donanımsız bir sıhhi tesisatçı da tahminlere ve yorumlara göre kaçağa kırıp dökerek müdahale etmeye başlayacağından sorun netice alınmadan gittikçe büyüyecek ve sorunun içine yeni sorunlar eklenecektir. İşte tam bu noktada kırmadan su kaçağı bulma sistemi devreye girmektedir. Gelişmiş cihazlarla yapılan dinlemeler ve termal kameralar yardımı ile su kaçağının oluştuğu yer noktasal doğrulukla tespit edilmekte ve sadece gerekli yer gerektiği kadar kırılarak arıza giderilmektedir. Yani su kaçağında tamirat işleminin “Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Bulma” sloganınında iddia edildiği gibi olmadığı, amacın sadece gerekli yeri gerektiği kırarak zararın büyümesini önlemek olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu başarının noktasal olması için gerekli ekipmanlara sahip olmanın yanında, duyulan sesleri, ısıl farkları değişik sızıntı şekillerini yorumlamak için uzun bir iş tecrübesi sürecine de ihtiyaç vardır.

Beton veya duvar içine gömülü olan sıhhi tesisat borularındaki çatlak ve kırıklardan çıkan su ile oluşan su kaçağının yerini tespit için günümüzde çok hassas elektronik dinleme cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazla sadece kuvvetli su kaçaklarının yerini değil damlama şeklinde oluşan sinsi kaçakların yerini dahi 10 cm gibi bir hassasiyetle tespit etmek mümkündür. Böyle sinsi su kaçakları için tesisat şebekeden geçici olarak ayrılır ve basınç artırıcı pompa ile dahili tesisat içindeki basınç birkaç atmosfer artırılır. Basınç artmasından dolayı sinsi kaçak noktasında su kaçağı rahatlıkla tespit edilecek bir seviyeye gelir ve o nokta açılarak arıza onarılır.

Görüldüğü gibi geçmişte sadece bizlerin değil sıhhi tesisat ustalarının da korktuğu su kaçağı olayları günümüzde sorun olmaktan çıkmıştır. İşini iyi bilen tecrübeli ve gerekli ekipmanlara sahip su tesisatçısı bulduğunuz takdirde arıza çok kısa zamanda ve en az zararla giderilmiş olacaktır.

Yorumlar kapatıldı.