İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Laptop, çok yaşa sen, ama nasıl

Laptop çok yaşa sen, fakat nasıl? Çok sevdiğiniz, gözünüz gibi baktığınız bilgisayarınız dikkat etmediğiniz kullanım hatalarından dolayı bir anda bozulursa şaşırmayın. Uzun yıllar verim almanız için yazılım ve donanım olarak birtakım tedbirler almanız gerekir.

Laptop, çok yaşa sen, ama nasıl

Donanım sorunları için:

1. Laptopunuzu asla kucağınızda, yatağınızda ve halı üstünde kullanmayınız. Aşırı ısınma ile başlayacak bozulma sürecinin bu türlü birkaç kullanımdan sonra daha da hızlandığını unutmayınız. Set ve düz zeminleri tercih ediniz. Laptopunuzda aşırı ısınma ve yavaşlamayı aynı anda farkettiğinizde çok geç kalmadan servise götürünüz.

2. Laptopunuzu sabit olarak kullandığınız sürece kapak menteşelerinin kısa sürede aşınıp kırılmaması için kapağını kapatmayınız.

3. Laptopunuzu devamlı şarj takılı olarak kullanıyorsanız prize giden kablolarınızı ayak altından kurtarınız. Laptoplarda en çok bozulan yerlerden biri şarj girişidir.

4. Ekran tipiniz LCD ise ve kısa süreler kullanmayacaksanız, dönene kadar ekranı klavyeden geçici olarak karartınız. Bu şekilde enerji tasarruf ettiğiniz gbi, ekran ömrünü de ciddi şekilde uzatırsınıuz. LED ekranlarda buna gerek yoktur.

Yazılım sorunları için:

1. Laptopunuzu kapatırken açma/kapama butonundan değil de, başlat >> kapat yöntemini tercih ederek kapatınız.

2. Her ne kadar bilgisayarınızı yavaşlatacak olsa da antivirus programı kullanın. En zararsızı! Microsoft Security Essentials

3. Yükleyip kullanmadığınız programları hemen kaldırın.

4. Bir programı veya oyunu sistem gereksinmelerini göz önüne alarak yükleyin.

5. Driver güncelleminizi devamlı yapınız. Fırsat buldukça daha da ekleyeceğim.

Laptop

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 1 | Dün 0 | Bu Hafta 1 | Bu Ay 1 | Toplam 1