Led lamba kullanarak enerji tasarrufu

1907 yılında icat edilen ve kısıtlı olarak kullanılmaya başlanan LED diyotlar, 1980 yılından itibaren  kırmızı, yeşil, beyaz, sarı ve son olarak da mavi olarak üretilerek, elektronik ürünlerde ve değişik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. LED kelimesinin “Light Emitting Diode” olan açılımı “Işık yayan diyot” anlamına gelmektedir.

Led lamba kullanarak enerji tasarrufu

İlk başlarda kendilerini dahi aydınlatamayan LED diyotlar zaman içinde hızla gelişerek, direkt olarak bakılamayacak kadar parlaklıklara kadar ulaşmıştır. Az bir enerji çekilerek elde edilen bu parlaklık LED diyotları günümüzde ortam aydınlatılasının rakipsiz ve vazgeçilmez elamanları durumuna getirmiştir.

Normal ampullere göre % 80 ve tasarruflu ampullere göre ise %20 ye varan enerji tasarrufu sağlayan Led Lambaların avantajları saymakla bitmez. 60 watt normal bir lambanın sağladığı aydınlığı Led Lamba kullanarak sadece 10 watt enerji kullanımıyla sağlayabilirsiniz. Normal lamba ile aynı duy yapısına ve boyutlara sahip Led lambalar çevrenizdeki marketlere kadar bulunabildiğinden uygulamaları çok kolaydır. Çok az ısınırlar, titreşimlere dayanıklıdırlar ve ömürleri 50.000 saatin üzerindedir. Tasarruflu lambalar gibi açıp-kapama yüzünden bozulmazlar. Anahtar açıldığında tam parlaklığa erişmeleri için bir süreye ihtiyaçları olmadığından direkt olarak maksimum parlaklığa ulaşırlar.

Bulunduğu ortamı karanlık bölgeler bırakmadan eşit parlaklıkta aydınlatan Led lambaların piyasada beyaz ve sarı ışık veren modelleri vardır. Fikir vermesi açısından evimin 11 metrekare olan mutfağını sadece 9 watt bir LED LAMBA kullanarak yeteri kadar aydınlattığımı söyleyebilirim. Tavsiyem banyo ve tuvaletinize kadar tüm lambalarınızı Led ampullerle değiştirp oturduğunuz yerden kazanmaya başlayınız. Elektrik faturanızı görünce bana hak vereceksiniz.

Evinizde ışık seviyesini ayarlamak için dimmer kullanıyorsanız parlaklığı ayarlanabilir Led Lamba almanız gerektiğini unutmayınız. Yakında parlaklığı ayarlanabilir yeni nesil Led lambalara yeni bir özellik daha geliyor. Cep telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama ile Led Lamba ışığını kısıp-artıracak veya açıp-kapayacaksınız. Yine de bol güneşli günler.