Led tabela animasyon. 14 kanal programlanabilir animasyon devresi

Led tabela animasyon

proteuss şema

Led tabela animasyon

LedPLC – LED tabela animasyon devresi özellikleri :

Artık LED tabela imalatı yaparken kısıtlı imkanlarla uğraşmayacaksınız. Kullandığınız animasyon kartının kısıtlı imkanları ile boğuşmadan, animasyon devrenizin programını hiçbir ek bilgiye, cihaza ve bigisayara ihtiyaç duymadan kolaylıkla, istediğiniz esneklikte yapabileceksiniz. Led tabela animasyon senaryonuzu oluşturun, sahneleri tek tek kaydedin. Hepsi bu kadar.

 • 14 kanal LED dizini kontrolu.
 • Kanalları sürmek için 50 A mosfet kullanılmıştır.
 • Her kanaldan soğutucusuz 3 Amper akım çekilebilir. (Uygun kombinasyon ile her kanal max. 12 volt için 150 adet Led, 24 volt için 300 adet Led )
 • Max. 40 adet farklı sahne oluşturma.
 • Her sahne süresini farklı ayarlama imkanı.
 • Komple senaryo süresini ayarlama imkanı.
 • İstenmeyen sahneleri silme. (Delete)
 • Araya sahne eklme. (Insert)
 • Hatalı oluşturulan kanal kolaylıkla tekrar düzenlenebilir. (Edit)
 • Test amaçlı dahili animasyonlar. Kartınızın sağlam olup olmadığını bu fonksiyon ile test edebilirsiniz.
 • Tabelaya ihtiyaç duymadan, üzerindeki monitör LED ler sayesinde kolay programlama.
 • Tabelaya soketle bağlanır. Kablolar ve soketler renk farkından dolayı karışmaz, servis sorunu yaratmaz.
 • DC 12V -24V ile çalışır. Beslemeyi kısa süreli ters bağlamadan dolayı bozulmaz.
 • Parazitlerden etkilenmez. Motorlu araçlarda rahatlıkta kullanılır.
 • Mikro işlemci kontrolludur. İşlemci soketlidir. Arıza durumunda kolaylıkla değiştirilir.
 • 95 mm X 67 mm boyutlarında ve cem1 kart üzerine monte edilmiştir.

LED TABELA ANİMASYON PROGRAMINIZI KENDİNİZ OLUŞTURUN Led tabela animasyon kartı detayları

Son zamanlarda çok talep edilen led ışıklı tabelalar tabela firmalarının daha yaratıcı ve daha bilgili olmalarını gerektirmektedir. Artık işin içine elektronik de girdiğinden yapılacak işlerde daha dikkatli olarak çok çarpıcı ve çekici tabelalar üretilmelidir.

Kısaca tabelacı, yabancısı olduğu bu konuda işleri daha kolaylaştırıcı, hızlandırıcı ve sıradışı sonuçlar aldıracak yöntem ve ürünleri kullanmalıdır.

LedPLC - LED animasyon devresi

Animasyon kartı lehim tarafı

Bugüne kadar abelacılar için üretilmiş Led tabela animasyon kartları genelde hazır yüklenmiş animasyon programlarıyla gelmekte olduğundan imalatçı, hayallerini bu karta göre sınırlayarak ortaya zorlama bir tabela çıkarmaktadır. Tüm led tabelalardaki animasyonlar hemen hemen birbirine benzemekte ve sahne arası geçiş hızları da sabit olmaktadır.

İşte bu sınırlamaları aşmak için böyle bir devre gerçekleştirdim. Bu devre ile üzerindeki mikro anahtarlar sayesinde tüm sahneleri özgürce tasarlayabileceğiniz gibi her sahne süresi de farklı seçilebilmektedir. Üstelik kolaylıkla istemediğiniz satırları silebilir, değiştirebilir veya yeni satırlar ekleyebilirsiniz. Tüm animasyon 40 sahneye kadar genişletilebilir. Daha geniş fikir sahibi olmak için lütfen sayfamızın altındaki vidyoları inceleyiniz.

Animasyon kartımız 12V güç kaynağı ile çalışmaktadır. Güç kaynağı seçimi kullanılacak led miktarı göz önüne alınarak yapılacaktır. Kart her kanal 3A olmak üzere 14 kanallıdır. Her kanala uygun kombinasyonlarla 150 led bağlanabilir.

Projenin DipTrace pcb çizimi, Proteus animasyonu ve Pic programı burada.

Led tabela animasyon Kullanma Kılavuzu

Kayıt işlemi

Devrenin kayıt seçeneğine geçbilmesi için mikro tuşa basılarak besleme soketinin takılması gerekir. Bu sırada ikaz ledi yanıp sönmeye başlar. Led sabit yanana kadar bekledikten sonra tuştan el çekildiğinde kayıt moduna geçilmiş olur.

Program şablonu

LED tabela animasyon kartını programlamadan önce buradan indireceğiniz şablon üzerinde düşündüğünüz senaryonuzun sahnelerini maksimum 40 adet olacak şekilde oluşturun. Burada sahne numarasının sağındaki 14 yuvarlak içine, sahnenizde ışıldaması gereken kanalları X koyarak işaretleyin. Soldaki 6 yuvarlak içine ise o sahnenizin süresini X olarak girmeniz gerekir.

Led tabela animasyon. 14 kanal programlanabilir animasyon devresi

Led tabela animasyon kartı senaryo tasarımı bittikten sonra mikro butona basılı tutarak kartınızın besleme soketini takınız. Sinyal ledi flash yapmayı bitirince tuşu bırakınız. Kart kayıt moduna geçmiştir. Bu durumda sadece ikaz ledi ışıldamaktadır.

Artık şablonda oluşturduğunuz sahneleri kart üzerindeki kırmızı mikro anahtarlar vasıtasıyla kaydetmeye başlayabilirsiniz. Şablon üzerinde X ile işaretlediğiniz kanalların ilgili mikro anahtarını ince bir tornavida yardımıyla yukarı kaldırarak “ON” pozisyonuna getiriniz. İşlem bittikten sonra mikro tuşa basarak sahneyi kaydediniz. Tuşa bastıktan sonra monitör ledlerin en sağındaki 1 numaralı ledin ışıldadığını göreceksiniz. Bu ikaz kayıt sırasının süre bilgisinde olduğunu gösterir. Şablondaki süre bilgisi kırmızı anahtar bloklarından solda olan 6 anahtarlı olanına girilerek ilk sahnenin kaydı bitmiş olur. Tüm sahneler bu şekilde girilerek kayıt işlemi bitirilir. Kayıt işlemi bittikten sonra kartın besleme soketini çıkartıp tekrar taktığınızda animasyonunuz çalışmaya başlayacaktır.

Yaptığınız kayıt işlemini satır satır da takip edebilirsiniz. Bunun için animasyon çalışırken tuşa bir kere basıp bırakınız. Tüm monitör ledleri beraber ışıldar ve sonrasında ilerleme moduna geçilerek ilk satır gösterilir. Tuşa her tıklandığında bir sonraki sahne gösterilecektir.

Sahne silme, ekleme ve düzenleme işlemleri

Yapılacak işlemler sahne satırları üzerinde olacağından öncelikle animasyon sırasında tuşa tıklayarak ilerleme moduna geçmek gerekir. İlerme modunda tuşa tek tek tıklayarak silinecek satıra, sonrasına ekleme yapılacak satıra veya düzenlenecek satıra gelebilirsiniz.

Sahne satırı silme

İlerleme modunda silinecek satıra geldikten sonra tuşa tekrar basılır ve basılı tutulursa monitör ledlerin en sağındaki son 3 ledin sırayla yandığı görülür. Sondan 3. led yandığında tuş serbest bırakılırsa silme modu seçilmiş olur. Şimdi tuşa tekrar basılırsa seçtiğiniz satır silinir ve animasyon yeni şekliyle tekrar çalışmaya başlar.

Boş sahne satırı ekleme

İlerleme modunda sonrasına ekleme yapılacak satıra geldikten sonra tuşa tekrar basılır ve basılı tutulursa monitör ledlerin en sağındaki son 3 ledin sırayla yandığı görülür. Sondan 2. led yandığında tuş serbest bırakılırsa ekleme modu seçilmiş olur ve seçtiğiniz satırın sonuna yeni boş bir satır eklenir ve animasyon yeni şekliyle otomatik çalışmaya başlar. Daha sonra ilerleme modu ile boş satırı bulup sahne satırı düzenleme moduna geçerek boş satırı doldurabilirsiniz.

Sahne satırı düzenleme

İlerleme modunda düzenleme yapılacak satıra geldikten sonra tuşa tekrar basılır ve basılı tutulursa monitör ledlerin en sağındaki son 3 ledin sırayla yandığı görülür. Sondan 1. led yandığında tuş serbest bırakılırsa düzenleme modu seçilmiş olur. Aynı kayıt modunda olduğu gibi sahne ve zaman bilgileri girildikten sonra animasyon yeni şekliyle otomatik çalışmaya başlar.

Diğer seçenekler

6 anahtarlı kırmızı bloğun sol baştaki anahtarı “ON” durumuna getiridikten sonra karta besleme verilirse demo mod aktif olur ve gömülü animasyonları oynatır. Test ve tanıtım amaçlıdır.

6 anahtarlı kırmızı bloğun soldan 2. anahtarı “ON” durumuna getiridikten sonra karta besleme verilirse ince hız ayarına geçilir. Bu durumdatuşa herbastığınızda monitör ledlerden sağdan son 8 adedi üzerinde bir gösterge ışığı sağa sola hareket eder. Sağa yaklaşıldıkça animasyon hızı yükseltilir. Uygun olan ayarda bırakılır ve besleme soketi çıkarılıp yeniden takıldığında tüm animasyona bu hız uygulanmış olur.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Y9wkQgfdMlQ http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1sP0YPaAwqM#t=0

Led tabela animasyon