İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mahmut Paşa, Şehzade öldürten Osmanlı paşası

Mahmut Paşa

Yabancı turistler tarafından dahi mutlaka gezilecek yerler arasında yer alan tarihi İstabul Kapalı Çarşı ve Mahmut Paşa günümüzde de, uygun alışveriş merkezi olarak önemini kaybetmeden sürdürmektedir.

Mahmut Paşa, Şehzade öldürten Osmanlı paşası

Fatih’in vezir-i azamı Mahmut Paşa tarafından oluşturulan tarihi çarşı hergün binlerce kişi tarafından gezilirken acaba kaçımız paşanın acı hikayesini bilmekteyiz?

Padişah’ın yakışıklı ve çapkın oğlu Şehzade Mustafa ile paşanın karısının ilişkisi olduğuna dair dedikodular vardı. Paşa bu yüzden karısını boşamıştı. Bu olayı hazmedemeyen paşa Şehzade Mustafa’yı , Karaman valiliği sırasında zehirlettirerek öldürtür. Fakat şehzade ölmeden önce kim tarafından zehirlendiğini söylemiştir. Tüm devlet büyükleri saraya başsağlığına gelmektedir. Fakat gelenler arasında paşanın olmaması Fatih’in dikkatini çeker. Paşayı aratan Fatih onu tavla oynarken buldurur.

Çok önemli bir vezir-i azamı olan Mahmut Paşa’nın hikayesi de böylelikle Yedikule de sonlanır. Cenazesi de Nuru Osmaniye’deki kendi yaptırdığı cami yanındaki oğullarının da bulunduğu türbesine gömülür.

Mahmut Paşa

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 124 | Dün 109 | Bu Hafta 124 | Bu Ay 2968 | Toplam 268877