Marmaray asrın projesi izlenimlerim

Açılışının üçüncü gününde Marmaray ile Üsküdar’dan karşıya geçmek fırsatını buldum. Aslında Sirkeci’de inmem gerekiyordu fakat istasyonu henüz bitirilemediğinden Yenikapı’ya gitmek zorunda kaldım. Hafta içi olması sebebiyle fazla kalabalık olmamasına rağmen ilk etapta bir havasızlık sorunu dikkatimi çekti. Ben ve eşim için hava çok boğucuydu ve nefes almak gerçekten zordu.

Marmaray

Tren hareket ettiğinde tarifsiz bir heyecana kapıldım. İşte bu anda gözlerim bulunduğumuz yeri gösterir bir monitör aradı ama yoktu. Sanırım metroda olduğu gibi Marmaray vagonlarına da yakında böyle ekranlar koyacaklardır. Çünkü insan o anda nerede olduğunu garip bir arzuyla bilmek istiyor. O ekrana bakarak deniz altına girdiğini ve kaç metre derinlikte olduğunu görmek bayağı heyecanlı olurdu.

Marmaray, asrın projesi, Üsküdar

Geçiş sırasında tünelin aydınlatmasını yetersiz buldum. Daha iyi bir aydınlatma belki de korkuyla karışık istemsiz heyecanımızı yenmemizi sağlayacaktı.

Yolculuğun sürprizi ise bir anda Yenikapı’ya gelmemiz. O ne yahu daha karpuz kesecektik. O kadar şaşkındık ki. Bir anda yıllardır İstanbul trafiğinde olmanın kalıtsal beklentileriyle çelişen bir durumla karşı karşıya kalmıştık. Fakat sonuç gerçekti ve çok güzeldi. Normalde her şey yolunda gittiğinde bir buçuk saatte gideceğimiz yolu dört dakikada tüketmiştik.

Bu projenin yanına eklenecek araç geçişleri için yapılacak yeni tünelle birlikte İstanbul trafiğinin bayağı rahatlayacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkürler.

Marmaray

Marmaray, asrın projesi, Üsküdar