İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orhan Kural “Sifonu Çekmeyin Bırakın Koksun”

 

Prof. Dr. Orhan Kural, “Lütfen tuvaletlerdeki sifonları her seferinde çekmeyin, kokudan bir şey olmaz. 3-4 defa tuvaletinizi yapın, biraz koksun, ondan sonra sifonu çekersiniz. demiş.

İzleyin, düşünün ve sonrasında kendi kararınızı verin veya diğer yöntemleri uygulayın.

Evinizin, işyerinizin su girişine su tasarrufu için basınç düşürücü ve filtre taktırınız.

Evinizin veya işyerinizin su tesisatı girişine taktıracağınız bir basınç düşürücü sayesinde ne gibi avantajlar sağlayacağınızı biliyor musunuz? Üstelik maliyeti de çok düşük! Basınç düşürücü su basıncının yüksek olmasından dolayı oluşabilecek çamaşır makinesi, bulaşık makinası ve kombi arızalarının önüne geçer. Geceleri daha da yükselen su basıncı yüzünden tesisatınızda kullanılan flex bağlantıların patlamamasını sağlayarak evinizi ve işyerinizi su basmasıyla oluşabilecek zararlarda korursunuz. Basınç düşürücü kullanarak batarya, musluk, taharet musluğu ve sifon daha uzun ömürlü kullanılabilir. Ve en önemlisi daha az su kullanarak hem doğayı hem de cebinizi korumuş olursunuz. Ayrıca sıhhi tesisatçı çağırarak su girişine taktıracağınız filtre sayesinde su kullanan cihazlarınızı hattan gelebilecek  kum, yosun ve diğer küçük parçacıklara karşı korumuş olursunuz.

Banyo lavabonuza fotoselli batarya.

Banyo lavabonuzu kullanırken akan suyun % 80’e yakın kısmının kullanılmadan akıp gittiğini biliyor musunuz? Fotoselli musluk kullanarak tasarruf ederken su faturalarınızı da düşürürsünüz. Fotoselli musluk maliyeti biraz yüksek görünse de kısa zamanda maliyetini amorti eder. Üstelik banyonuzda hijyen ve konfor sağlamış olursunuz.

Rezervuar sifon su ayarı.

Klozet rezervuarında sifon çekildiğinde veya basıldığında akacak su miktarını ihtiyaç kadar ayarlayarak tasarruf yapabilirsiniz. Bu ayar imkanı kullandığınız rezervuar iç takımı kaliteli ise vardır. Fakat biz burada daha pratik bir yöntem tavsiye edelim. Bir küçük pet şişeye su doldurup kapağını kapatarak rezervuar içine atın. Bir miktar kullanarak sifonu kullandığınızda temizlik sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol ediniz. Sorun yoksa rezervuara bir dolu şişe daha atın. Sorun yaşamazsanız bir tane daha atın. Eğer sorun yaşarsanız son attığınızı depo içinden geri alın. Su ayarınız bitmiştir. Bu şekilde her sifon çektiğinizde depo içinde bulunan şişelerin içindeki su kadar su tasarrufu yaparsınız.

Yorumlar kapatıldı.