Osmanlı Kitabeleri Projesi. Tarihi miraslar ve kitabeleri

Osmanlı Kitabeleri

Tüm uyarılara rağmen yıllardır tarihi eserlere sahip çıkılmamaktadır. Çevremizde gördüğümüz yarı bellerine kadar toprak altında kalmış çeşmeler, namazgahlar ve diğer eserler yarın tamamen yok olacaklardır. Asla unutmamalıdır ki geçmişini bilmeyenlerin geleceği olmaz.

Osmanlı Kitabeleri

Bu kötü gidişat içinde güzel sayılabilecek bir çalışmaya rastladım. ” Osmanlı Kitabeleri Projesi” adlı bu çalışmada tüm bu eserler ve kitabeleri kayıt altına alınmış. Çalışma Tokyo Üniversitesi ve Türk Dil Tarih Kurumu desteği ile yapılıyor.

Japon profesör Kayoko Hayashi ve Prof. Dr. Hatice Aynur, beş yıldır ‘Osmanlı Bina Kitabeleri’ adlı bir internet projesi hazırlıyor. Amaçları, son yıllarda hızla artan kitabe yayınlarına rağmen kapsa­yıcı ve tutarlı bir veri tabanının eksikliğini gidermek.

Proje Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi yapılara konulan bütün kitabeleri içeriyor. Osmanlı kitabeleri için böylesine büyük ölçekli bir çalışma ilk kez yapılıyor. Hatice Aynur ve Kayoko Hayashi dışında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümünden Doç. Dr. Hakan Karateke de projenin içinde.

Zaman’ın haberine göre Projeyi Tokyo Yabancı Diller Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu destekliyor. Aynur, 1998’de Tokyo Yabancı Diller Üniversitesi Türkoloji bölümüne hoca olarak gidince Hayashi ile tanışmış ve ortak ilgileri olduğunu fark edince kitabelere odaklanmışlar. Projenin ilk beş yılında (2009-2014) İstanbul, Edirne ve Bursa kitabeleri kayıt altına alınıyor. Öncelik tabi ki İstanbul’un. Daha sonra Bursa, Edirne ve nihayet bütün dünyadaki Osmanlı dönemi kita­beleri sistematik bir şekilde siteye eklenecek.

Beş yıl içinde 5 bin 200’e yakın kitabe siteye aktarılmış. Ancak şu anda 477 kitabenin kimlik kartı okunabiliyor. Ger­­çi sitede Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden olduğu gibi Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Irak, İsrail, Kıbrıs, Macaristan, Mısır, Moldova, Romanya, Suriye ve Suudi Arabis­tan’dan da kita­beler bulunuyor fakat bilgileri eksik olduğu için kullanıcılar göremiyor.

Sitedeki kitabelerin yüzde 82’si İstanbul’dan derlen­miş, İstanbul kitabelerinin de 900’den fazlası çeşme ve sebil, 700’e yakını cami ve 200 kadarı ise tekke, kütüphane, hamam, karakol, nişantaşı ve benzeri binalara ait. Sadece Topkapı Sarayı koleksiyonun­dan 200 kadar kitabe var.

Siteye http://www.ottomaninscriptions.com adresinden ulaşılabilir

Osmanlı Kitabeleri