İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pil ömrü uzatma tavsiyeleri

Cep telefonlarında, tabletlerde ve dizüstü bilgisayarlarda zamanla güçlerini hızla kaybeden Lityum – İyon pil bataryaları kullanılır. Bu sıkıntılı durumdan biraz özen gösterilerek kurtulmak mümkün olabilir.

Uzun süre sorunsuz kullanım için bu tür pil bataryalarına sahip mobil cihazları hangi sıklıkla şarj etmeli veya saklamalı? Altta belirttiğimiz kurallara uygun kullanım bu pil bataryalarının ömrünü 2-3 yıla kadar hatta daha fazla uzatabilir.

  1. Cihazınızı pillerinde %10 şarj kalana kadar veya tamamen bitene kadar asla kullanmamaya çalışınız. LI-ION piller için tavsiye edilen şarj aralığı %70 – %40 arasıdır ve mümkünse gün boyunca kısa aralıklarla, birkaç defada şarj edilmelidirler.
  2. Eğer mobil cihazınızı bir aydan fazla kullanmayacaksanız %50 şarj edilmiş olarak bırakınız. Tam şarjlı ise de %50 şarja gelene kadar kullandıktan sonra serin ve nemsiz yerde muhafaza ediniz. Cihazınızı şarjı boşken veya tam şarjlıyken uzun süre kullanmadan bırakmak pil kapasitesini ciddi olarak düşürür. Eğer cihazınızı uzun süreler kullanmayacaksanız, kapasitesini muhafaza etmesi için 6 ayda bir %50 kapasiteye kadar şarj ederek saklamalısınız.
  3. Mobil cihazınızı sıcak havalarda araba içinde bırakmayınız. 35 dereceden daha yüksek sıcaklıklar pilinizin kapasitesini kalıcı olarak düşürecektir.

Mobil cihazlarınızı geceleri siz uyurken şarjda bırakmamaya çalışınız. Çünkü şarj sırasında mobil cihazda ve şarj cihazında olabilecek bir arıza yangına yol açabilir. Ayrıca mobil cihazınızı şarjdan ayırırken öncelikle cihazınızdaki fişini, daha sonra şarjı prizden çıkarınız.

LI-ION pillerin ömürlerinin uzun tutulması için üreticiler tarafından verilen öneriler bunlar. Fakat şu da gerçek ki tüm bu önlemlere rağmen bu pil teknolojisi hala sorunlu. Umarım şansınız vardır!

 

Yorumlar kapatıldı.