İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Selenoid Ventil (valf) Monostable ve Bistable (Latching)

Selenoid Ventil

Musluk suyunu elektronik olarak kontrol etmek istediğimizde kullanılacak Selenoid Ventil, kontrol için kullanılacak güç kaynağına göre değişiklikler gösterir.

Güç kaynağımız elektrik şebekesi kaynaklı ise kullanılacak ventilin monostable tip olması yeterlidir. Bu ventil bobin uçlarına gerilim uyguladığınız sürece akım çekecek, su yolu açık kalacaktır. Bu yüzden bu tip ventiller pilli uygulamalar için uygun değillerdir.

Güç kaynağımız kısıtlı güç kaynaklarından olan pil ve akü ise, ventilin latching tip (bistable) olması gerekir. Bu tip ventiller uçlarına uygulanan gerilimin yönüne göre açılır veya kapanırlar.

Örneğin, açmak için uçlarına 10 ms boyunca gerilim uygulanması yeterlidir. Ventil ters yönde 10 ms gerilim uygulanana kadar açık kalacaktır. Görüldüğü gibi bu tip ventiller sadece açma/kapama anlarında sadece 10 ms süreyle akım çekerler ve fotoselli musluk, fotoselli pisuarlarda alkalin kalem pillerle 2 sene civarında çalışabilirler.

Latching ventiller elektrik şebekesinden beslenen güç kaynaklarıyla da çalışmaya az akım harcamalarından dolayı uygundurlar.

Monostable Valf
Monostable Valf

Çalışma gerilimi: 9V ac/dc – Çekilen akım: 1000 mA – Çalışma basıncı: 0.3-10 Bar   Giriş/Çıkış çapları: 3/8 – Çalışma şekli: monostable

Su kontrolü için üretilmiş bu ventilden elimde bir miktar vardır.

Bistable Valf ( Latching Valf)
Bistable Valf ( Latching Valf)

Bistable Valf ( Latching Valf)

Çalışma gerilimi: 3.6V-6.5 Vdc – Çekilen akım: 250-400mA – Çalışma basıncı: 0.3-10 Bar – Giriş/Çıkış çapları: 1/2   Çalışma şekli: Bistable/Darbe 10 ms

Pilli su kontrolü için üretilmiş bu ventilden elimde bir miktar vardır.

Selenoid Ventil

Yorumlar kapatıldı.

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 1 | Dün 0 | Bu Hafta 1 | Bu Ay 1 | Toplam 1