İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Soğan fiyatı, patates fiyatı ve diğerleri nasıl düşürülür?

Soğan fiyatı, patates fiyatı ve fiyatları gerekçesiz olarak artırılan diğerleri nasıl kontrol edilemez anlamak mümkün değil. Bu kadar belediye memuru varken onları kullanmayan devlet, bu görevi dolambaçlı yöntemlerle halka devrederek kafasını kuma gömerken kimlere hizmet ediyor?Soğan fiyatı ve diğerleri nasıl düşürülür?

Dolar 4  lirayken 500 kuruş civarında olan soğan dolar 7 liraya yükselince bir anda fiyatını dolara endeksledi! Yapılan birtakım dolambaçlı müdahaleler sonucunda bir miktar aşağı çekilerek, Doların 5.20 civarına indiği günlerde soğan fiyatı da hala çok yüksek olan 3.5 lira seviyesine indi.
Bu bağlamda Ayşe teyzelerden istenenlere bakalım. Emekli Ayşe teyze 3-4 milyarlık cep telefonuna uygulama indirecek, fotoğraf çekecek, fişini de ekleyerek gönderecek ve ilgililer soğanı pahalı satan satıcıyı bu konuda sorgulayacak. Ölme eşşeğim ölme!

Bu tür eylemler nafile eylemler. Çünkü serbest piyasa ekonomisi piyasaya müdahaleyi yasaklıyor. Yani 70 yaşındaki Ayşe teyze serbest piyasa ekonomisine göre elinde filesi en ucuzunu bulana kadar market market dolaşacak. Hükumet de göstermelik bir kaç göstermelik stokçu arayacak. Çünkü yine serbest piyasa ekonomisine göre adamın parasını soğana yatırmasına karışamazsınız. Peki bu spekülatif oyunları bozmak aylar alacak kadar zor muydu? Bu işin altında beceriksizlik mi, kasıt mı yoksa hepsini birden mi arayalım?

Siz stokçunun parasını soğana yatırmasına karışamazsınız ama halkın yiyeceğinin fiyatlarını kontrol altına alırsanız su akar yolunu bulur.

Şimdi gelin beraberce hükumetin aylarca yapamadığını yani spekülatörlerin tezgahını fellik fellik stokçu aramadan! bir gecede bozalım. Önce hayallerimizin hükumeti! olarak soğanın fiyatını olması gereken makul değere çekiyoruz ve kamuoyuna hemen açıklıyoruz.

“Hükumetimizin aldığı kararla bundan böyle soğanın satış fiyatı 1 TL yi geçemeyecektir. Bu karara uymayan firmalar anında kapatılarak haklarında soruşturma açılacaktır.”

Artık stokçu 3 öğün soğan mı yer yoksa elindeki soğanı zararına da olsa! satmak mı ister bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey var; bunu yaparsanız eğer seçim kazanmanız için tüm ülkeyi gece gündüz dolaşarak propaganda yapmanıza bile gerek kalmaz.

 

Yorumlar kapatıldı.