İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Su Tasarrufu Önerileri

Su Tasarrufu Önerileri

Neden su tasarrufu yapmamız gerektiğinin önemini anlamak için, havanın yanında, suyun da yaşamı nkorunarak devamı için en önemli unsur olduğunu bilmek gerekir. Su, düzgün yönetilmezse yakın gelecekte kıtlığına yol açacak olan sınırlı bir metadır. Suyun korunması, yaklaşmakta olan felaketleri biraz daha geciktirerek belki yeni çözümler keşfedilmesine sebep olacaktır!

Su Tasarrufu yaparak cebinizi ve geleceğinizi koruyunuz

Altta anlatılan kolay ve ekonomik tedbirlerle ciddi anlamda su tasarrufu yaparak daha da huzurlu yaşayabilirsiniz.

Klozette su sızıntısı olup olmadığını kontrol ediniz.
Klozetin su deposuna birkaç damla gıda boyası koyun. Sifonu çekmeden, klozet içinde renklenme görünmeye başlarsa, günde 300 litreye kadar su israf edebilecek bir klozet sızıntısı var demektir.
Klozetleri kül tablası veya çöp sepeti olarak kullanmayı bırakınız.
Klozete atacağınız her sigara izmaritini temizlemek için 10 litreden fazla temiz suya ihtiyacınız olabilir.
Klozet su deposuna su dolu pet su şişesi koyunuz.
Kullanılmış bir pet şişeyi suyla veya daha iyisi, sabit durması açısından kumla doldurarak klozetin su deposu içine, iç takımın çalışmasını engellemeyecek şekilde bırakınız. Bu pratik yöntemle bir evde günde ortalama 10 litre su tasarrufu yapabilirsiniz. Klozette hala temizleme sorunu yaşamıyorsanız ve deposunda yer varsa bir ufak şişeyi daha aynı şekilde ekleyerek su tasarrufunu daha da abartabilirsiniz.

Duş ve banyo sürenizi olabileceği kadar kısa tutunuz.
Açık kullanılan duş başlığı sebebiyle, bir duş süresi boyunca dakikada 30 litre gereksiz su kullanımına kadar çıkılabilir. Sabunlama süresince suyu kapatmak daha iyi temizlik sağlayacağı gibi ciddi oranda su tasarrufu sağlayacaktır. Banyo için küvet kullanıyorsanız duş yerine banyo yapmak, az dolu bir küvetle daha etkili bir temizlik sağlarken, hatırı sayılır su tasarrufu sağlar.

Su tasarrufu sağlayan sprey duş başlıkları veya akış kısıtlayıcıları tercih ediniz.

Duş başlığından çıkan su ne kadar pulverize, yani zerreler halinde, basınçla püskürtülüyor ise temizleme gücü o derece arttığı gibi, kullanılan su miktarı da önemli oranda azalır. Sprey özelliğine sahip ayarlı, su tasarruflu duş başlıklarını tercih ediniz.

Dişlerinizi fırçalarken ve tıraş olurken suyu kapatın
Islatılmış fırçayla dişlerinizi fırçalarken veya tıraş sırasında suyu kapalı tutunuz. Ağzınızı çalkalamak için bardağa doldurulmuş su kullanın. Sakal tıraşı sırasında ise su dolu tas kullanınız.

Halka açık yerlerde fotoselli lavabo malzemeleri kullanın.
Fotoselli musluk, fotoselli pisuar gibi ürünler AVM, hastane ve restoran gibi umuma açık yerlerde hijyenik koşulların yanında yüzde 60 civarında su tasarrufu sağlar.

Musluklarda ve tesisat borularında su sızıntısı olup olmadığını kontrol ediniz.
Damlayan bir musluk atasözünde de belirtildiği gibi çok önemli miktarda su kaybına neden olur.

Bulaşık ve çamaşır makinelerinizi yalnızca tam yükte kullanın,
Makinelerinizi tam doldurmadan yıkama yapmayınız. Her yıkamanın 50 litre civarında su kullandığını unutmayınız.

Sebze ve meyveleri musluk açıkken yıkamayınız.
Sebzelerinizi temiz suyla dolu bir kapta yıkayıp durulayın.

Bulaşıkları elle yıkarsanız, durulama için suyu akıtmayın.
İki lavabonuz varsa, birini durulama suyuyla doldurun. Sadece bir lavabonuz varsa, önce yıkanmış olanları bir bulaşıklıkta toplayın, sonra sprey bulaşık yıkama başlığıyla hızlıca durulayınız.

Su şebekesi girişine basınç ayarlayıcı taktırınız
Su tesisatı ana girişine takılacak bir basınç regülatörü hatırı sayılır su tasarrufu sağlayacaktır.

Bahçeniz varsa da su tasarrufu kurallarını uygulayın.
Susuzluğa dayanıklı bitkilerin olduğu bahçenizi sabah erken saatlerde, yeterince uzun süre sulayınız.Bahçe yolları temizliğinde su yerine süpürge kullanınız.

Arabanızı yıkarken hortumu kullanmayınız.
Arabanızı bir kova sabunlu suyla yıkayın. Hortumu sadece durulamak için kullanın.

Su tesisatçısı seçiminde özenli olunuz.
En iyi su tasarrufu yöntemi profesyonel sıhhi tesisatçı seçimidir. Servis çağrısı yaptığınızda hızla size ulaşan, su tesisatınızı iyi bilen ve yaptığı işlerden emin olan su tesisatçısı ihtiyacınız olandır. Bu son aşamada seçiminizi kolaylıkla yapmanız için size aralarından seçim yapabileceğiniz güvenilir ve profesyonel sıhhi tesisatçı tavsiyelerimizi sunuyoruz.

Vera Tesisat  |  Tüm Tesisat   |  Efsane Tesisat  |  Atlas Tesisat  |  İSTsu

Yorumlar kapatıldı.

Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Kombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi Servisi