İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Timur’un Filleri, Ankara savaşı, Bayezid

Timur’un Filleri

Bilindiği gibi Yıldırım Bayezid ve Timur arasındaki Ankara Savaşı 1402 yılında çubuk ovasında olmuştur. Yıldırım Bayezid’in yenilgisi ile sonuçlanan bu savaşta Osmanlı askerlerinin atları daha önce hiç görmedikleri Timur’un fillerinden ürkerek daha baştan işlerin ters gitmesine yol açmışlardır.

Timur'un Filleri, Ankara savaşı, Bayezid

Savaşın galibi Timur askerlerini dinlendirmek amacıyla Anadolu’da konaklamaktadır. Filleri ise Akşehirli’lere bakılmak üzere teslim etmiştir. Zaten fakir olan halk, fillere bakmakta çok zorluk çekmekte fakat Timur korkusundan seslerini çıkarmamaktırlar.

Zaten açlıktan inim inim inleyen halk ancak onun bir çare bulacağını düşünerek Nasreddin Hoca’nın kapısını çalarlar ve onu Timur ile görüşmeye zorla ikna ederler. Hoca da huzura çıkmaktan kortuğundan köylülerin kendisiyle beraber gelmeleri şartıyla ricayı kabul eder.

Gün gelir Nasreddin Hoca ve peşindeki köylüler Timur’un çadırına giderler. Hoca kapıdan içeriye bir iki adım attıktan sonra arkasına bir baktığında korkak köylülerin onu yalnız bırakıp kaçtıklarını görür. Ne söyleyeceğini şaşıran Hoca’nın korkusu son safhasına gelmiştir. Mantıklı bir çözüm bulamazsa kellesinin gideceğini bilmektedir.

İşte o anda Nasreddin Hoca’nın o üstün zekası devreye girer ve Timur’u selamladıktan sonra;

– Ey büyük komutan Timur; Bakılmak üzere verdiğiniz fillerden köylümüz o kadar memnun ki, varsa eğer yeni filler istemektedirler..

der ve canını son anda kıvrak zekası ile kurtarır.

Not-1 : Bu bir hikayedir. çünkü Timur ve Nasreddin hoca çağdaş değildir.

Not-2 : Ankara Esenboğa beldesi bir rivayete göre bu savaş sırasında kurulmuş ve adını Timur’un kumandanlarından İsen Buga dan almaktadır.

Timur’un Filleri

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 125 | Dün 109 | Bu Hafta 125 | Bu Ay 2969 | Toplam 268878