İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tren Gelir Belgeseli.. Sadece bir tren hikayesi değil!

Tren Gelir Belgeseli

Geçen gün TRT belgesel kanalında Karabük Üniversitesi ve 3 Nisan TV katkılarıyla hazırlanmış Tren Gelir adlı bir buharlı kara tren belgeseli seyrettim. Bu trenin hikayesi bence sadece kendisine ait değildi. Ülkemizi her yönü ile özetliyordu.

Türkiye’de sadece Karabük Üniversitesi’nde bulunan Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü kullanımdan kaldırılarak terkedilen kara trenleri bulup bakımlarını yaparak değerlendirmeyi planlıyor. Bu amaçla T.C.D.D. ‘den Karabük’te 1987 yılında hurdaya çıkarılarak bir kenarda kaderine terkedilen bir buharlı treni istiyor. Devlet demiryollarından  gelen cevapta o trenin kendilerinin olmadığı ve hurdaya ayrıldığı tarihte M.K.E. ‘ne hurda olarak satıldığı belirtiliyor. Bunun üzerine üniversite yetkilileri Makine Kimya Endüstrisi’ne başvuruda bulunuyorlar. Gelen cevabi yazıda envanterlerinde böyle bir hurda trenin bulunmadığını belirtiyorlar!

Kısaca kara trenden kimsenin haberi olmadığı gibi devletin de haberi yok. Atıldığı yerde sıkışıp kalmış, izin alınacak bir kurum bulunsa bile bulunduğu yerden çıkarıp almak neredeyse imkansız. Birkaç bilim adamı bu ülkenin makus kaderi dışında bir faaliyette bulunuyorlar fakat trenin sahibini bulamıyorlar!

Kara treni sahiplenme çalışmaları devletin çeşitli çalışkan, alakalı vatansever birim ve insanları ile kurulan ilişkiler ve yazışmalar sonunda arzulanan netice veriyor. Tam 3 sene sonra hurda ve sahipsiz kara tren büyük çabalar sonucunda üniversiteye devrediliyor ve bakımları yapılarak hayata kazandırılıyor.

Yazıya eklenen Tren Gelir Belgeseli ile bu çalışmaları ve gelişmeleri seyrederek kara trene siz de sahip çıkabilirsiniz..

Yorumlar kapatıldı.