İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vize Antik Tiyatro Kırklareli

Vize antik tiyatro deyince belki çok şaşıracaksınız. Kırklareli’nin küçük bir ilçesi Vize’de bir antik tiyatro! Görünce benim için çok şaşırtıcı oldu. Böyle küçük bir yerde M.S. ikinci yüzyılda ne kadar nüfus varmış ki ve günümüzden 800 yıl önce sanata ne kadar önem veriyorlarmış ki bu 3 bin kişilik açık hava tiyatrosunu yapmışlar! Vize nüfusu bugün 27 bin civarında. Geç Roma İmparatorluğu eseri 3 bin kişilik tiyatronun yapıldığı zaman, yani 800 yıl önce ne kadar olabilir?

Vize Antik Tiyatro Kırklareli

SİT alanı olarak tescillenen bölgede her türlü yapılaşma hesapta yasaklanmış! Üstteki resimde de görüldüğü gibi antik tiyatronun ve bölgedeki diğer eserlerin yeteri kadar korunup korunmadığı şüpheli. Her yer pislik içinde ve yazılar yazılmış.

Antik Tiyatro

Aynı bölgede M.Ö. 72-76 yıllarında yapıldığı düşünülen Vize Kalesi de bulunmaktadır. Kale taşlarının bir kısmı XIX.yüzyılın başlarında yerlerinden sökülerek bir çok inşaatta kullanılmış. Hatta bu taşların büyük bir bölümü de Lüleburgaz Köprüsü’nün yapımında kullanılmış!

Vize Kalesi

Aynı bölgede M.Ö. 72-76 yıllarında yapıldığı düşünülen Vize Kalesi de bulunmaktadır

Kırklareli Vize ilçesi Kale Mahallesi’nde şehre hakim tepe üzerinde inşa edilmiştir.

Şerbetdar Hasan Bey Camii eski bir havra merkezi iken Gelibolu Mir-i Ekber Hasan Bey tarafından 14. yüzyılda camiye çevrilmiş. Minaresi restorasyondan sonra eklenmiş.

Şerbetdar Hasan Bey Camii

Gazi Süleyman Paşa Camii veya Küçük Ayasofya. M.S. 6. Yüzyıla ait Justinyen dönemi Bizans mabedi.

Gazi Süleyman Paşa Camii veya Küçük Ayasofya.

Hafta sonu arabayla 1.5 saatte gidebileceğiniz, daha birçok ilginç eser ve yer görebileceğiniz küçük şirin tarih dolu bir yer. Temiz bir nefes almak için ne dersiniz?

Yorumlar kapatıldı.