İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yerlere kaç yıldır tükürüyoruz?

Benim bildiğim resmi olarak yerlere 1957  yılından beri tükürüyoruz. Yani tam 56 yıldır. İnsanlarımızı bu kötü alışkanlıktan ne yasaklar, ne kültür, ne de zaman vazgeçirememiştir.

Yerlere kaç yıldır tükürüyoruz?

Lise yıllarımda benim de öğrencisi olduğum  eski İstanbul valisi Sayın Mümtaz TARHAN görev yaptığı 1957-1958 yıllarındaki  6 aylık kısa zaman içinde yerlere tükürenlere 5 TL ceza uygulamasını hayata geçirdiğinden hükümetle ters düşmüş ve istifa etmek zorunda kalmıştır. (Birebir kendi ifadesidir ve ceza da istifası ile birlikte kaldırılmıştır) Bu uygulama o zamanlar sadece 4 yaşında olduğum halde bu haberden sonra yerlere tükürmekten çok korktuğumdan olsa gerek, hiç unutamam.

Yerlere kaç yıldır tükürüyoruz, yerlere tükürme, sokağa tükürme

Tam 56 yıl sonra geçenlerde şehrimizin en mutena semtlerinden! Kadıköy, Mühürdar da gezerken durumun daha da vahimleştiğinin farkına vardım. Nitekim bu yazıyı yazmama sebep olan gazetelerde okuduğum bir haberinde benim düşüncemi desteklediğini üzülerek görüyorum.

Habere göre Londra’da çoğunlukla Türklerin yaşadığı Enfield semtinde yere tükürenler 8 Aralık 2013 tarihinden sonra tam 500 Sterlin para cezasına çarptırılabilecek. Yani tükürük kültürümüzü geliştirerek deniz aşırı ülkelere de taşımış bulunuyoruz.

Tüm dünyada böyle yapılıyor bahanesi ile deniz kıyılarında amatörce balık tutan insanları lisanslandırarak ceza keserek para kaynağı haline getirme çabaları yerine yere tükürmeyi cezalandırma uygulamasının geri getirilmesi taraftarıyım. Dünyada bugün beğendiğimiz türlü uygulamalar zamanında uygulanan cezai tedbirlerle yerleşik bir kültür haline gelmişlerdir.

Örneğin Avusturya da  evlerin dış duvarlarını çiçek saksılarıyla süsleme alışkanlığı.

Yerlere kaç yıldır tükürüyoruz?

Yerlere kaç yıldır tükürüyoruz, yerlere tükürme, sokağa tükürme

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 17 | Dün 73 | Bu Hafta 17 | Bu Ay 1194 | Toplam 260993