İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yurttaşlık Bilgileri | Vatandaş Olmak

Yurttaşlık bilgileri konusunda var olan düşüncelerime, gelişen medeniyet ve artan nüfusa paralel olarak artan veya değişen yeni görüşlerimi bu sayfada esnek olarak paylaşacağım. Bu yöntemle bu sayfanın her an güncel kalacağını düşünüyorum.
Öncelikle şunu belirteyim ki, yurttaşlık bilgisi dersinin eğitimden kaldırılmasından itibaren insan ilişkilerinin bozulduğuna, tarih ve coğrafya derslerine de yeterli önem verilmeyince vatanseverlik konusunda sorunların çoğaldığına inananlardanım.
Şimdi konuyu çok fazla dağıtmadan uzun soluklu bu yazıma görüşlerimi eklemeye başlayayım.

 • Yerlere çöp atmayınız; 1957-58 yılları arasında çıkan ve burada anlattığım bir kanunun 4 yaşında ki bir çocuğu, yani beni ne kadar etkilediğini bugün gibi hatırlarım. Ve bu kanunun güzel sonuçlarının hala sürmekte olduğunu söylemeliyim. Bu kanundan dolayı o yıllarda ağzımdan tükürük çıkacak diye korkuya kapılırdım. Çünkü cezası 5 liraydı. Peki getirisi ne oldu? Yerlere tükürmeyi bırakın bir otobüs bileti bile atmama alışkanlığı edindim. Kötü mü olmuş?
 • Yayalar sağdan yürüyünüz; Kaldırımlarda sağdan yürürseniz kimseyle çarpışmaz, sinirleriniz bozulmaz ve gideceğiniz yere çok daha çabuk ulaşırsınız. Bu kadar basit bir kurala niçin uyulmuyor anlaşılır gibi değil!
 • 2-3 kişi yan yana yürümeyiniz; Kalabalık ve dar kaldırımlarda yan yana ve özellikle kol kola girerek yürümeyiniz. Böyle bir gurubun karşısında siz kalsaydınız ne yapardınız?
 • Kaldırımlarda durarak sohbet etmeyiniz; Kimsenin yürüyen yayaları engellemeye hakkı yok. Olası tartışmalardan uzak durmak için bu konuda hassas davranınız.
 • Kaldırımlar yayalara aittir; Bazı dükkanlar mallarını kapı önüne çıkartarak satmaktadırlar. Bu ilkelliğin günün birinde sorun yaratacağını unutmayınız. Tartışmalardan kaçınınız.
 • Kaldırımlara park etmeyiniz; Kaldırımlar yayalara aittir. Kaldırımlarda bisiklet veya motosiklet kullanmayalım. Birbirimize saygı gösterelim.
 • Toplu taşıma araçlarında bacaklarınızı açarak ve bacak bacak üstüne atarak oturup yanınızdakini rahatsız etmeyiniz.
 • Toplu taşıma araçlarında otururken kolunuzu yanınızdakinin arka kısmına atmayınız.
 • Toplu taşıma araçlarında koltuklar sıkışık oturmaya müsaade edecek şekilde organize edilmişlerdir. Okurken veya cep telefonunuzla meşgul olurken dirseklerinizi yanınızdaki yolcuların böğürlerine baskı yapacak şekilde serbest bırakmayınız.
 • Evinizde topuklu terliklerle veya ayaklarınızı vurarak sertçe yürümeyiniz. Ayaklarınızla çıkardığınız gürültünün alt kattaki komşularınızı akustik olarak daha da güçlenerek rahatsız ettiğini unutmayınız.
 • Çamaşır. bulaşık ve kurutma makineleri de gece saatlerinde alt kattaki komşularınızı rahatsız edebilir. Bu makineleri kullanmayı mümkün olduğu kadar geç saatlere bırakmayınız. Bu durumdan şikayet eden komşuların da akıllı elektrik sayacı kullanım programlarını da dikkate alması gerekir. (Akıllı sayaç kullananlar gece saatlerinde elektrik tüketimini düşük tarife üzerinden yaparlar.

Devam ediyor…

Düşüncelerinizi ve eklenmesini istediğiniz konuları yorumlarda bekliyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Su TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu TesisatçısıSu Tesisatçısı
Kombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi ServisiKombi Servisi