Yürüyen merdiven kullanma kılavuzu!

Çocukların kendilerine özgü ne güzel dünyaları vardır. Onları neler sevindirir neler heyecanlandır. Beni de çocukken heyecanlandıran çok şey vardı. Bunlardan birisi eski Ankara asfaltında, Küçükyalı’daki ve Beylerbeyi’ndeki tüneller ve diğeri ise Eminönü’ndeki eski Atalar mağazasının yürüyen merdivenleriydi.

Yürüyen merdiven kullanma kılavuzu!

Ankara ve Boğaza giderken heyecanla o tünellerden geçmeyi beklerdim. Eminönü’ne gittiğimizde de İstanbul da sadece Atalar mağazasının içinde bulunan yürüyen merdivenleri seyretmek çok hoşuma giderdi.

Yürüyen merdiven, Metro, Marmaray

Bu makine merdivenler günümüzde artık ayağa düştü. Metro ve Marmaray’da da sıkça kullanılan yürüyen merdivenlerin faydaları tartışılmaz da, acaba insanlar bu hayatı kolaylaştırıcı icatları gerektiği gibi kullanıyorlar mı?

Buralarda yürüyen merdivenler giriş çıkışların her iki yanında yer alıyorlar. Merdivenlerin sağda olanı inerken, solda olanı da çıkıyor. Her iki yürüyen merdivenin ortasında ise gayet geniş bir şekilde normal merdivenler yer alıyor. Yani arzu edenler veya acelesi olanlar koşarak ortadaki bu merdivenlerden inip çıkabilirler.

Peki insanlar yürüyen merdivenleri kullanmayı niçin tercih ediyorlar. Elbette ki mecburiyetten ve yorulmamak için. Yaşlılar, hastalar, hamileler, çocuklu anneler ve iş dönüşü yorgun insanlar için biçilmiş kaftan.

Peki merdivenler dururken yürüyen merdivenlerde insanları itip kakarak yürüyenlere ne demeli. Madem yürümek istiyorsun niçin kalabalığın arasına dalıp onları rahatsız ediyorsun? Bir iki saniyeden başka ne kazanacaksın? Madem yürüyecektin ortadaki normal merdivenleri kullanarak herkesten daha çabuk inip çıkardın.

Yürüyen merdivende kalabalık yoksa bu ısrarınızı anlayabilirim ama, lütfen yürüyecekseniz ortadaki merdivenleri kullanınız. Özellikle metro çıkışlarında, sabah ve akşam yolcuları arasına dalıp sinir bozacağınıza taş merdivenleri kullanırsanız spor da yapmış olursunuz

Duvarlarda yer alan merdiven kullanma uyarıları bence ülkemize göre değil. Yabancıların yaptığı her şey doğrumu dur? İngilizler neden hala soldan gidiyor? İspanyollar boğa güreşinden neden vazgeçmiyor?

Artık hazır giyimden vazgeçelim. Kendi doğrularımızı bulup uygulayarak her şeyi zamana bırakalım.

Yürüyen merdiven

Yürüyen merdiven, Metro, Marmaray